Pasākumi

Jūgendstila Rīga - Kr. Valdemāra iela 20

04.03.—11.03.2022.

Jūgendstila namu maršrutā "K. Valdemāra – Brīvības iela" stalti slejas arhitekta, pedagoga Hermaņa Augusta Hartmaņa (1869- 1925) nams Krišjāņa Valdemāra ielā 20.
Ēkas fasādes arhitektūra ir tuva stateniskā jūgendstila formu valodai. Centrālo erkeri rotā hermas - divu graciozu sieviešu figūras. Tās darinātas Augusta Folca (1851.7.III―1926.) tēlniecības darbnīcā, kura atradās ielas pretējā pusē Krišjāņa Valdemāra ielā 31.
Portāla dekorā redzamas magones – prieka un sapņu simbols, kas vedināja mītu pasaulē. To izlocītie kāti un ziedi ar trauslajām ziedlapiņām atbilst jūgendstila mākslas valodai, un tos plaši izmantoja ēku apdarei.
Ziedoša plūškoka motīvs rotā fasādi zem frīzes ar izteiksmīgu tonālu akcentu - oranži dzeltenām un zilām glazētām flīzēm. Interesanti, ka šai mājai arī caurbrauktuvē cokola līmenī ir bijušas sarkanas Villeroy & Boch Mettlach flīzes, kas nelielā skaitā mūsdienās glabājas SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa" kolekcijā. Ēkā ir lieli, labiekārtoti dzīvokļi ar 7-8 istabām katrā.

Publikācija gatavota, izmantojot Dr.arch J. Krastiņa, Dr.arch A.Tipānes un mākslas zinātņu doktorantes A.Tambakas pētījumus. Foto: Margarita Fedina un Marika Vanaga.