Par Muzeju

Atklāta muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” virtuālā ekspozīcija

Pagājušajā nedēļas nogalē jauno ekspozīciju jau paspējuši apmeklēt vairāk kā 500 rīdzinieku un pilsētas viesu, sniedzot pozitīvas atsauksmes gan par ekspozīcijas saturu gan jaunizveidoto telpu interjeru. “Iedvesmojoša vieta”; “Saturīga un skaista ekspozīcija”,  “Ar lieliem soļiem atpakaļ nākotnē sajust pagātnes garšu”, tā raksta pirmie virtuālā muzeja apmeklētāji.

Ekspozīcijas atklāšanā piedalījās Ārkārtējais un pilnvarotais Norvēģijas Karalistes vēstnieks Latvijas Republikā V.E. Steinars Ēgils Hāgens, viesi no Norvēģijas nacionālā jūgendstila centra, Kultūras ministrijas Eiropas Savienības Fondu departamenta direktore Zanda Saulīte, Rīgas vicemērs Andris Ameriks, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane, kā arī daudzi nozares speciālisti.

Lai veicinātu Rīgas jūgendstila kultūras mantojuma pieejamību pilsētas iedzīvotājiem un viesiem, projekta ietvaros veikta 1000 muzejam piederošu kultūras mantojuma vienību dokumentēšana digitālā formātā, izveidota elektroniska datubāze, iekārtotas trīs virtuālā muzeja ekspozīciju telpas un viena multimediju konferenču zāle, kā arī izstrādātas 10 interaktīvas programmas, kas iekļautas muzeja virtuālajā ekspozīcijā. Tajā atainota Rīgas jūgendstila arhitektūra, pilsētas straujā attīstība un izbūve no 1899. līdz 1914. gadam. Ekspozīcija iepazīstina ar Rīgas jūgendstila arhitektūras meistariem un īpaši ar arhitekta Konstantīna Pēkšēna daiļradi, kā arī jūgendstila perioda interjera, sadzīves un mākslas priekšmetiem un rīdzinieku modes tendencēm, kas iemūžināti 20. gadsimta sākuma fotogrāfijās. Digitālās ekspozīcijas veidošanā tika iesaistīti labākie nozares speciālisti, kuri veikuši apjomīgu izpētes darbu, kas šādā apjomā Latvijā veikts pirmo reizi.

Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” ir viens no jaunākajiem muzejiem Rīgā - tas atklāts 2009. gada 23. aprīlī. Muzejs atrodas dzīvoklī, kurā līdz 1907. gadam dzīvojis un strādājis izcilais latviešu arhitekts Konstantīns Pēkšēns. Muzeja ēka Alberta ielā 12 celta 1903. gadā kā Konstantīna Pēkšēna personīgais nams. Muzeja ekspozīcija iepazīstina ar pilnībā rekonstruētu rīdzinieka dzīvokļa iekārtojumu 20. gadsimta sākumā. Muzejs ir viens no vispopulārākajiem tūrisma objektiem Rīgas pilsētā.

Redaktoru uzmanībai
Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” iepriekš noteiktais projekts „Rīgas Jūgendstila centra kultūras mantojuma digitalizācija un virtuālā muzeja izstrāde” tiek īstenots no 2013. gada decembra līdz 2016. gada oktobrim ar mērķi digitalizēt Rīgas Jūgendstila centra kultūras mantojumu un izveidot virtuālo muzeju. Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” iepriekš noteiktā projekta „Rīgas Jūgendstila centra kultūras mantojuma digitalizācija un virtuālā muzeja izstrāde”  (projekta Nr. EEZLV04/INP/2013/3) kopējais finansējums ir 414 600 euro, no kura 50% jeb 207 300 euro līdzfinansē Rīgas pilsētas pašvaldība, bet 50% jeb 207 300 euro ir programmas atbalsta summa, kuru, savukārt, veido 15 % jeb 31 095 euro valsts budžeta līdzfinansējums un 85% jeb 176 205 euro Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums.
Papildu informācija: www.eeagrants.org


Pielikumā publicitātes foto.

Plašāku ieskatu ekspozīcijas telpās var skatīt šeit.