Tā kā 2022. gada 5. novembrī gleznotājam un scenogrāfam Eduardam Kārlim Vītolam (1877-1954) apritēja 145 gadu jubileja, tad šoreiz stāsts par viņu un viņa akvareli “Ainava”.
Izmēros nelielais (22,5x32,3 cm) akvarelis tapis 1908. gadā un pieder Eduarda Vītola daiļrades agrīnajam periodam.
1901. gadā ar izcilību absolvējis Pēterburgas Štiglica Centrālās tehniskās zīmēšanas skolas teātra dekorāciju klasi, Eduards Vītols saņem stipendiju studijām ārzemēs, dodas uz Vāciju, papildina savas zināšanas mākslas studijās Vircburgā, Nirnbergā, Rotenburgā, bet no 1902. līdz 1903. gadam praktizējas Minhenes Lielās operas (Bavārijas valsts operas) dekorāciju darbnīcā pie gleznotāja Frāma. Atgriezies Pēterburgā, E.Vītols strādā par zīmēšanas skolotāju un teātra dekoratoru, regulāri piedalās izstādēs, ilustrē grāmatas (Raiņa “Vētras sēja” 1905. gadā u.c.), zīmē karikatūras žurnālam “Svari” (1906.-1907.g.). Pēterburgā mākslinieks turpina izkopt akvareli, rūpīgi meklēdams piemērotus sižetus, krāsu un toņu salikumus. Šajā laikā Eduarda Vītola iemīļotā kolorīta gamma ir vēsie, pelēcīgi zaļie un zilie toņi, kas redzams arī akvarelī “Ainava”
Mākslinieks Latvijā atgriežas 1918. gadā, darbojas glezniecībā, scenogrāfijā, grāmatu grafikā, mākslas pedagoģijā. Mākslinieks gleznoja galvenokārt impresionistiskas ainavas akvareļtehnikā, kā arī savā darbā izmantoja eļļas, temperas un pasteļa tehniku. No 1918. līdz 1935. gadam Eduards Vītols bijis Latvijas Nacionālās operas dekorators un veidojis scenogrāfiju un dekorācijas vairāk nekā 80 operas un baleta iestudējumiem. Dž.Pucīni opera Madame Butterfly uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves joprojām skatāma Eduarda Vītola 1925. gadā radītajā scenogrāfijā un kostīmos. Vēlākajos gados E.Vītols strādāja Latvijas Mākslas akadēmijā, Latvijas Universitātes Arhitektūras fakultātē, ilustrēja grāmatas, veidoja metus mēbelēm, rotām, Kuzņecova un Jesena fabriku porcelāna traukiem, kā arī bija mākslinieks V.Ķuzes saldumu fabrikā.
Atskatoties uz 25 mākslinieciskās darbības gadiem, 1927. gada decembrī retrospektīvās izstādes kataloga ievadā Eduards Vītols raksta: “Esmu turējies nomaļus no dažadam mākslinieku grupām un Rīgā dzīvojot, man ir reti gadījies piedalīties izstādēs. Tālab ar šo izstādi vēlētos stāties ciešākos sakaros ar publiku, kurai es kā dekorators gan pazīstams, bet vispārīgi kā mākslinieks-gleznotājs, šķiet, esmu vēl diezgan svešs. Man jāatvainojas, kā šī izstāde tikai pa daļai spēj pildīt manus nodomus; kļūmais kara laiks ir izkaisījis manu mūža darbu, no kura lielāka daļa ir palikusi Pēterpilī, cita zudusi.”
Akvarelis muzeja krājumā iekļauts 2021. gadā.