Jūlijs Straume. Zīmējumi.


2024. gada 2. jūlijā aprit 150 gadi, kopš dzimis latviešu tekstilmākslinieks, etnogrāfs un pedagogs Jūlijs Straume (1874-1970), viens no trijiem latviešu lietišķās mākslas celmlaužiem, līdzās Jūlijam Maderniekam un Ansim Cīrulim.
Muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” krājumā atrodas vairāki Jūlija Straumes zīmējumi un akvareļi. Dažos no tiem detalizēti attēloti dažādi augi (kazene, dadzis u.c.) – to fragmenti ar stublāju, ziediem, lapām un ogām. Vienā akvarelī iemūžināta krāšņi ziedoša hortenzija, cits rāda Parīzi vakara krēslā. Parīzes skats tapis 1906. gadā un saistīts ar mākslinieka dzīvi šajā pilsēta. Muzeja krājumā atrodas arī pēc Jūlija Straumes meta darināti aizkari.

Mācoties Štiglica Centrālajā tehniskās zīmēšanas skolā, Jūlijs Straume specializējas aušanā un audumu apdrukā, apmeklē arī Jūlija Jaunkalniņa vadīto tekstilkompozīcijas un ziedu glezniecības klasi. Ļoti iespējams, ka muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” esošie darbi tapuši gan šajos studiju gados Pēterburgā, gan arī vēlāk, papildinoties Parīzē. Ieguvis Štiglica skolas ārzemju stipendiju, Jūlijs Straume no 1905. līdz 1907. gadam dzīvo Parīzē. Tur viņš apmeklē zīmēšanas kursus Kolarosi akadēmijā un Parīzes gobelēnu manufaktūru, studē un kopē darbus muzejos un privātās kolekcijās, īpaši aizrautīgi pievēršoties japāņu mākslas paraugiem, kā arī iepazīst jaunākās tendences dekoratīvajā mākslā.

Jūlijs Straume dzimis Druvienā, viņa brālis ir komponists, rakstnieks un kritiķis Straumes Jānis. Mācījies Jelgavā, beidzis Štiglica Centrālo tehniskās zīmēšanas skolu Sanktpēterburgā un ieguvis lietišķās mākslas mākslinieka statusu ar tiesībām pasniegt zīmēšanu un rasēšanu. Pēc studiju gadiem Parīzē viņš, neatradis darbu ne dzimtenē, ne Pēterburgā vai Maskavā, dodas uz Gruziju. No 1907. līdz 1923. gadam Jūlijs Straume dzīvo un strādā Tbilisi (līdz 1936. gadam – Tiflisa), vada Kaukāza Mājamatniecības komitejas mākslas nodaļu. Aktīvi dodoties dažādās ekspedīcijās pa Gruzijas ciemiem, Armēnijas, Azerbaidžānas un Dagestānas auliem, J.Straume ar kolēģiem vāc un zīmē tautu lietišķās mākslas priekšmetus, apzina senos paklājus, fiksē to rakstus un ornamentus. Savāktais materiāls kļūst par pamatu tagadējā Gruzijas Tautas un lietišķās mākslas muzeja kolekcijai, bet māksliniekam 1916. gadā piešķir Tbilisi Goda pilsoņa titulu.
1923. gadā atgriezies Latvijā, Jūlijs Straume strādā par zīmēšanas, mākslas un stilu vēstures, mēbeļu konstrukciju un projektu skolotāju Rīgas pilsētas amatniecības skolā, popularizē Austrumu paklāju aušanas tehniku, vada paklāju aušanas kursus un darbnīcas.
Jūlijs Straume miris 1970. gada 1. novembrī, apglabāts Rīgas Meža kapos.

Ar savu radošo darbību Jūlijs Straume ir atstājis paliekošas pēdas latviešu un gruzīnu lietišķās mākslas vēsturē.