Spalvaskāts


Septembris tradicionāli ir jauna mācību gada sākums gan skolās, gan augstskolās, tāpēc šomēnes muzeja lietu stāsts - par spalvaskātu.
Muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” krājumā glabājas dažādi spalvaskāti, viens no tiem izgatavots 20. gs. sākumā pasaulslavenajā Čehijas firmā L&C Hardtmuth.
Spalvaskāts ir virpots no kāda lapu koka (iespējams, apses), kāta forma izveidota, pielāgojot to ērtākai turēšanai rokā rakstīšanas procesā. Spalvaskāts ir krāsots, tas gan atvieglo priekšmeta izgatavošanu (to nav vajadzīgs pulēt), gan uzlabo izskatu, gan arī paildzina tā kalpošanu. Sānos iespiests modeļa numurs “114” un ražotāja zīme “L&C Hardtmuth”.

Spalvaskāta apakšdaļā iestiprināts metāla cilindrs, kura iekšpusē ievieto spalvu. Pati rakstāmspalva izgatavota no metāla, niķelēta.

Firma “Hardtmuth” ir viena no vecākajām firmām pasaulē, kura joprojām darbojas, ražo dažādas rakstāmlietas, un ir pasaulē zināmākā zīmuļu ražotāja. Firmu dibinājis arhitekts Jozefs Hardtmuts 1790. gadā Vīnē, viņa dēls Karls 1848.gadā pārceļ ražotni uz Česke Budejovice (Budweis - vācu val.) pilsētu Čehijā, bet mazdēls Francs 1888. gadā uzsāk dzeltenā grafīta zīmuļa KOH-I-NOOR 1500 ražošanu 17 gradācijās (H = Hardtmuth – ciets, B = Budweis – melns, F = Franz – stingrs). Kad 1900. gadā ikoniskais dzeltenais grafīta zīmulis 1500 Parīzē iegūst Grand Prix balvu, tas kļūst par slavenāko zīmuli pasaulē. Nosaukuma iedvesmas avots ir slavenais Koh-i-Noor dimants (persiešu valodā "Gaismas kalns"). Mūsdienās firma Koh-i-Noor Hartdmuth ražo gan spalvaskātus, zīmuļus un dzēšgumijas, gan arī lodīšu pildspalvas, krītiņus, akvareļu krāsas, otas, līmi, lineālus u.c.

Spalvaskāts muzeja krājumā iekļauts 2011. gadā