Arhitekta Konstantīna Pēkšēna biroja durvju plāksne


Muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” krājumā ir vairākas arhitektam Konstantīnam Pēkšēnam (1859.8.III – 1928. 23. VI) piederējušas lietas, tāpēc izcilā arhitekta jubilejas mēnesī muzeja lietu stāsts par vienu no tām.

Konstantīna Pēkšēna dzīvokļa ārdurvis rotāja paliela (14.8 x 19.5 cm) ovāla porcelāna plāksne ar melnu virsglazūras uzrakstu “ARCHITEKTS / K.PEHKSCHEN”, tādējādi informējot par meistara dzīvesvietu un viņa biroja atrašanās vietu. Plāksne izgatavota firmā “C.M.Hutschenreuther” Hohenbergā, Vācijā, par ko liecina reversā esošais izgatavotāja zīmogs. Konstantīns Pēkšēns dzīvojis un strādājis dažādās vietās – Alberta ielā 12, Kronvalda bulvārī (Puškina bulvārī) 10 u.c., un nav zināms, no kuras adreses ir šī plāksne.

Mūsdienās izplatītie mājas biroji jūgendstila laikā nebija nekas neparasts. Arhitekti, ārsti, zobārsti, inženieri, sabiedriskie dabinieki u.c. birojus vai prakses vietas bija ierīkojuši savos mājokļos - viena vai vairākas no plašā dzīvokļa daudzajām istabām bija atvēlētas darbam, pacientu vai klientu pieņemšanai, medicīnisku darbību veikšanai. Savukārt dzīvokļa durvis rotāja plāksnīte ar attiecīgā speciālista vārdu, uzvārdu un profesiju. Līdzīga plāksnīte varēja būt arī pie īres nama ārdurvīm.

Arī arhitekts Konstantīns Pēkšēns nebija izņēmums. Rīgas pilsētas adresu grāmatas informācija norāda, ka Alberta ielā 12, dzīvoklis 1, atradās gan Konstantīna Pēkšēna arhitekta darba telpas, gan arī viņam piederošās centrālapkures, kanalizācijas un ūdensvada sistēmu montāžas firmas “K.Pēkšēns” kantoris. Līdzās sīkiem burtiņiem iespiestam tekstam redzams reklāmas teksts lielākā burtu izmērā: “Konstantīns Pēkšēns / Arhitekts, Alberta iela 12, dz. 1. / parādes durvis no Strēlnieku ielas. / Telefons Nr. 1366”.

Konstantīns Pēkšēns pieder izcilākajiem t.s. otrās latviešu arhitektu paaudzes pārstāvjiem, kura radošā darbība aizsākās vēl eklektisma stila ietvaros un turpinājās jūgendstila periodā. Paralēli ļoti plašajai arhitekta praksei (pēc viņa projektiem Rīgā uzcetas aptuveni 250 ēkas) K.Pēkšēns izcēlās ar vērienīgu sabiedrisko darbību, aktīvi darbojās Rīgas latviešu biedrībā, kopš 1909. gada bija Rīgas pilsētas domnieks, Hipotēku bankas priekšsēdētājs, dažādu kredītiestāžu un banku padomju loceklis.

Muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”, kas atrodas bijušajā Konstantīna Pēkšēna dzīvoklī, šobrīd skatāmajā izstādē aplūkojamas arī flīzes, kuras rotāja K.Pēkšēna projektēto namu Brīvības ielā 46 (Brīvības un Dzirnavu ielu stūrī).
K.Pēkšēna durvju plāksne krājumā iekļauta 2020.gadā.