Izstādes

Izstāde “Liktenīgā sieviete”

05.04.—26.05.2024.

No 2024. gada 5. aprīļa muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” skatāma izstāde, kura iepazīstina ar Femme fatale jeb liktenīgās sievietes atveidojumu jūgendstila mākslā. Izstāde rāda idealizēto, skaisto un daudzveidīgo sievietes tēlu, tajā skatāmi privātkolekcijas un muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” krājuma lietišķās mākslas priekšmeti un mākslas darbi.

Ikvienā laikmetā sava nozīme bija, ir un būs sievietei. Jūgendstila periodā viņas tēls un loma īpaši mistificēta un glorificēta, viņa atveidota pat ārkārtīgi idealizētās, sievišķīgās un pavedinošās formās. Slaida, pievilcīga – un bieži vien kaila – sieviete ar plīvojošiem matiem redzama mākslinieku un dizaineru radītās jūgendstila rotās, gleznās, grāmatu grafikā, dekoratīvajā mākslā un reklāmā.
Izstādē “Liktenīgā sieviete” jeb Femme fatale apskatāmās pagātnes aristokrātijas dāmas, mitoloģiskās būtnes, kā arī reālistiski tēli rada daudzpusīgu priekšstatu par sievietes lomas un statusa attīstību 19. gadsimta beigu – 20. gadsimta sākuma sabiedrībā Eiropā. Apskatāmi porcelāna šķīvji, vāzes, tases un servīzes, kuras rotā pagātnes aristokrātijas dāmu sejas, dekoratīvi un arī praktiski metāla priekšmeti, tajā skaitā vizītkaršu šķīvji, kārba kafija glabāšanai no Pēterburgas un cepumu kārba no Londonas. Īpaši interesanti ir sienu apgleznojumu paraugu attēli, kurus krāsotāji varēja izmantot, veicot telpu māksliniecisko apdari. Sievietes tēls ir populārs arī reklāmā. Šo jomu pārstāv kārbas vāks no Voldemāra Bonica konditorejā Liepājā izgatavoto saldumu iepakojuma. Visu papildina grāmatas, pastkartes, krāsainas litogrāfijas, zīmējumi un gleznas no muzeja krājuma.

Izstāde muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” apskatāma līdz 2024. gada 26. maijam. Muzejs atvērts no plkst. 10.00 līdz 18.00 katru dienu, izņemot pirmdienas.