Izstādes

Vasara jūgendstila pastkartēs Lūznavas muižā

10.06.—10.09.2023.

No 10. jūnija līdz 10. septembrim sadarbībā ar Rīgas Jūgendstila centru Lūznavas muižā apskatāma izstāde “Vasara jūgendstila pastkartēs”.
Melnbaltas un krāsām bagātas, emocionāli vieglas un pirmajā acumirklī šķietami pat baisas 40 pastkaršu kopijas ļauj iepazīt, kā cilvēki savas jūtas un svētku tuvošanos izpauda pirms 120 gadiem.

Atšķirībā no mūsdienu atklātnēm, kurās dominē sirdis, skūpsti, sarkani un rozā toņi, jūgendstila laika mīlestības kartītēs svarīgākais ir cilvēks, kas pauž ilgas, sapņus un prieku. Tolaik attēls uz pastkartes varēja būt vai nu zīmēts, tādējādi atgādinot grāmatas ilustrāciju, vai arī uzņemts ar fotoaparātu.

Lai gan uz vairākām pastkartēm novēlējums ir rakstīts vācu, latviešu vai krievu valodā, vairums no tām izdotas Vācijā. Ideja par pastkarti kā jaunu, ērtu un arī lētu saziņas veidu Vācijā radās jau 1865. gadā. Savukārt pirmās pastkartes sāka izdot dažus gadus vēlāk Vīnē, bet par atklātņu 'zelta gadiem' uzskata 20. gadsimta sākumu, kad arī jūgendstilam un Lūznavas muižai bija ziedu laiki.