Izstādes

Irinas Ošlejas darbu izstāde “Pamosties sapnī”

31.03.—28.05.2023.

No 2023. gada 31. marta līdz 28. maijam muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” sadarbībā ar Kārli Ošleju, Daugavpils Marka Rotko Mākslas centru un draugiem no Francijas vēstniecības Latvijā aicina uz Irinas Ošlejas izstādi “Pamosties sapnī”. Izstādē būs skatāmi trīsdesmit Irinas Ošlejas mākslas darbi eļļas un akrila tehnikā, rosinot ieskatīties autores sapņos par cilvēku laikā un telpā.

Ar māksliniecei vien raksturīgo autortehniku, kurā jaušams arī jūgendstila līniju un krāsu gammas pieskāriens, muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” ienāk Irinas Ošlejas gleznas. Izstādē “Pamosties sapnī” būs apskatāmas gleznas, kurās Irina Ošleja (1966 -2021) krāsās un līnijās fiksējusi sapņus. Autores pārdomu un sapņu vizualizācijas rosina ieskatīties sevī un uzdrošināties vaicāt dzīves lielos jautājumus. “Sapņi ir galvenais manas daiļrades iedvesmas un sižetu avots. Gleznojot un zīmējot, es cenšos attēlot sapnī piedzīvoto atmosfēru un iespaidu, kādu tas uz mani atstāj. Darbi ne tikai attēlo sapnī redzēto, bet arī apkopo tā izraisītās emocijas un pārdomas, kas sasaucas ar kolektīvām vērtībām.”
Ar Irinas Ošlejas vārdu saistās izsmalcināts, bet vienlaikus drosmīgs un skaudrs vēstījums. Irinas mākslas darbi gleznoti gan eļļas, gan akrila tehnikā. Studējot Venēcijas mākslas akadēmijā, viņa izstrādājusi un pilnveidojusi savu autortehniku, apvienojot gleznošanas un zīmēšanas paņēmienus.
Irina Ošleja absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju, 2013. gadā ieguvusi Maģistra akadēmisko grādu, studējusi Venēcijas mākslas akadēmijā un mācījusies glezniecību Florences Mākslas un Restaurācijas institūtā. Kopā ar Latvijas Mūzikas akadēmijas Horeogrāfijas fakultātes studentiem uzvedusi viencēliena baletu “Atgadījums Klerkopolē”, veidojot skatuves noformējumu. Personālizstādes rīkotas gan Latvijā, gan ārzemēs, tostarp izstādes “Der Ball” (Grāca, Austrija), “Klerkopolē?” (Daugavpils Marka Rotko Mākslas centrs). Piedalījusies grupu izstādēs un simpozijos: “100 Latvijas mākslā” (Daugavpils Marka Rotko Mākslas centrs), starptautiskajā mazo formātu izstādē (Francija), M. Verjovkinas mākslas biedrības simpozijos (Lietuva), ikgadējās mākslas izstādēs-akcijās Bulduru izstāžu namā, u.c. Irina Ošleja ir teksta un ilustrāciju autore bērnu grāmatai “Ezītis Jurucis. Stāsti lielajiem un mazajiem”. Organizējusi grāmatas prezentācijas pasākumus bērniem Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Rīgas Centrālajā bibliotēkā, bibliotēkās Kuldīgā un Ventspilī.
Izstāde tapusi sadarbībā ar mākslinieces dēlu Kārli Ošleju, Daugavpils Marka Rotko Mākslas centru un pateicoties mākslinieces draugu no Francijas vēstniecības Latvijā atbalstam. Izstāde muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” apskatāma līdz 2023. gada 28. maijam muzeja darba laikā. Muzejs atvērts no plkst. 10.00 līdz 18.00 katru dienu, izņemot pirmdienas.

Plašāks ieskats Irinas Ošlejas mākslā aplūkojams tīmekļvietnē www.irinaosleja.com.

Publicitātes attēls: Irina Ošleja “Balle” (Audekls, eļļa. 2015, 179 x 120 cm) no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra krājuma.

Galerija