Izstādes

Muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” tekstila kolekcija izstādē “Holandes Mānija” Fēnkoloniālajā muzejā Fēndamā (Nīderlande)

11.11.—12.03.2023.

Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” sadarbībā ar Fēnkoloniālo muzeju (Veenkoloniaal Museum) piedalās starptautiskā izstādē “Holandes Mānija” (Holland Mania), kas notiek Nīderlandes pilsētā Fēndamā (Veendam).

Izstādē apskatāmas tekstilijas, kas radītas Latvijā, iedvesmojoties no 19. gs. beigu – 20. gs. sākuma priekšstatiem par Nīderlandi: ainavas ar vējdzirnavām, buriniekiem un jauniešiem ar tradicionālajiem holandiešu apaviem kājās.

Jau izsenis ziliem, dažkārt arī sarkaniem diegiem radītie izšuvumi kalpojuši kā dekoratīvi un arī praktiski elementi rīdzinieku dzīvokļu virtuvēs, tie bijuši gan logu aizkari, lambrekeni, plauktu malu rotājumi, gan arī dekoratīvas sedziņas un izšuvumi dvieļu galos. Tie apliecināja izgatavotājas izcilās spējas un gaumi, kā arī radīja krāsainu akcentu mājas interjerā.
Izstādē apskatāmie izšuvumi pārsvarā darināti no lina vai smalka kokvilnas auduma, tie veidoti spodršuvuma un kātu dūrienu tehnikā.

Izstādītie izšuvumi ir lietoti rīdzinieku ģimenēs vairākas paaudzes un muzeja krājumu papildinājuši kā dāvinājumi.