Pasākumi

Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” atzīmē mākslinieka Eduarda Vītola 145. jubileju

04.11.—04.12.2022.

2022. gada 5. novembrī gleznotājam un scenogrāfam Eduardam Vītolam apritētu 145 gadi. Par godu jubilejai muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” eksponēs krājuma jaunieguvumu – 1908. gadā tapušo Eduarda Vītola akvareli “Ainava”. Mākslinieka agrīnā perioda darbi ir samērā liels retums, šis akvarelis plašākam interesentu lokam pieejams pirmo reizi. Stāstījums par cikla “Muzeja lietu stāsti” ietvaros demonstrēto mākslas darbu notiks 4. novembrī plkst. 16.00, bet pats akvarelis muzejā būs apskatāms līdz 4. decembrim.

Pagājušā gada nogalē muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” papildināja savu krājumu ar Eduarda Vītola akvareli “Ainava”. Izmēros nelielais darbs tapis ap 1908. gadu un tajā attēlota taciņa parka malā kalna nogāzē. Darbs pieder Eduarda Vītola daiļrades agrīnajam periodam, autors tobrīd ar izcilību ir beidzis Pēterburgas Štiglica Centrālās tehniskās zīmēšanas skolas teātra dekorāciju klasi, papildinājis savas mākslas zināšanas studijās Vācijā un strādā par zīmēšanas skolotāju un teātra dekoratoru Pēterburgā. Šī perioda darbi ir samērā liels retums, un atrodas galvenokārt privātkolekcijās. Akvarelis “Ainava” pirmoreiz plašākam interesentu lokam būs aplūkojams 4. novembrī, dienu pirms mākslinieka dzimšanas dienas. Darbs muzeja ekspozīcijā būs skatāms mēnesi.

Eduards Kārlis Vītols (1877-1954) ir latviešu gleznotājs, scenogrāfs, pedagogs un nozīmīga Latvijas kultūras personība. Mākslinieks gleznoja galvenokārt impresionistiskas ainavas akvareļtehnikā, kā arī savā darbā izmantoja eļļas, temperas un pasteļa tehniku. No 1918. līdz 1935. gadam bijis Latvijas Nacionālās operas dekorators un veidojis scenogrāfiju un dekorācijas neskaitāmiem operas un baleta iestudējumiem. Dž. Pucīni opera Madame Butterfly uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves joprojām skatāma Eduarda Vītola 1925. gadā radītajā scenogrāfijā un kostīmos. Vēlākajos gados E. Vītols strādāja Latvijas Mākslas akadēmijā, Latvijas Universitātes Arhitektūras fakultātē, ilustrēja grāmatas, veidoja metus mēbelēm, rotām, Kuzņecova un Jesena fabriku porcelāna traukiem, kā arī bija mākslinieks V. Ķuzes saldumu fabrikā.

Ieeja par īpašu cenu – 2 eiro.