Pasākumi

Rīgas jūgendstila arhitektūra – Tērbatas iela 15/17!

23.04.—30.04.2021.

Skolas ēka Tērbatas ielā 15/17 ir nacionālā romantisma manierē veidota celtne - viens no Rīgas 20. gadsimta sākuma arhitektūras simboliem un Latvijas kultūras kanona vienība.  Namam kopš uzcelšanas 1906. gadā ir bagātīga vēsture – paralēli skolas funkcijām tajā noritējusi kultūras un sabiedriskā dzīve, pirmajā stāvā darbojās dažādas tirgotavas un darbnīcas. Jūgendstila perioda kultūras vēsturē nenovērtējamu ieguldījumu sniegusi izdevniecības “Zalktis” darbība. To dibinājis ēkas īpašnieks, dzejnieks, jurists un izglītības darbinieks Atis Ķeniņš, rakstnieks Augusts Saulietis un gleznotājs Janis Rozentāls, un tās apgādā no 1906. līdz 1910. gadam iznāca mākslai un kritikai veltīts rakstu krājums “Zalktis”. Šajā periodā Ķeniņu nams pildīja mākslas salona funkcijas un tajā tika rīkotas mākslas darbu izstādes.

Piemēram, 1910. gadā namā pirmo reizi Rīgā notika lietuviešu gleznotāja Mikalojus Čurļoņa (Mikalojus Konstantinas Čiurlionis) gleznu izstāde, ko organizēja Lietuviešu mākslas biedrība.  

Padomju okupācijas laikā īpašums nacionalizēts un mūsdienās atrodas valsts īpašumā. Kopš 1953. gada ēkā darbojas Rīgas 40. vidusskola.

Publikācija sagatavota, izmantojot Dr. arch. Jāņa Krastiņa pētījumus un https://enciklopedija.lv. Foto: Margarita Fedina 

Ēkas pilna galerija un informācija >>