Pasākumi

Rīgas jūgendstila pērle - Smilšu ielā 2

09.04.—16.04.2021.

Rīgas jūgendstila namu apdarē faunas elementi lietoti ļoti plaši un veiksmīgi papildina bagātīgi rotātās ēku fasādes. Bieži tie saistīti ar mitoloģiskiem tēliem, padarot ēkas fasādi līdzīgu pasaku grāmatai. Dzīvnieku atveidi pārsvarā tiek izmantoti eklektiski dekoratīvā jūgendstilā celto namu rotāšanai. Namu piesātinātās fasādes papildina dažādu dzīvnieku maskaroni vai arī vainago to figūras. Savukārt nacionālā romantisma ēkās dzīvnieku tēli galvenokārt balstās Latvijas dabas daudzveidībā un tautas folklorā.

Šoreiz jūsu uzmanībai – izcilā latviešu arhitekta Konstantīna Pēkšēna 1902. gadā projektētais nams pašā Rīgas centrā, Smilšu ielā 2. Tā fasādes rotājumā dzīvnieku, rāpuļu un putnu veidojumi izmantoti ļoti bagātīgi un izvietoti katrā no ēkas stāviem. Erkera centrā izteiksmīga pāva figūra, kuru no abām pusēm ieskauj vāverītes un pūces skulptūras. Savukārt kapiteļus rotā aunu galvu motīvi un apvij čūskas.

Ēkas pilna galerija un informācija >>

Publikācija sagatavota, izmantojot Dr. arch. Agrita Tipānes, Dr. arch. Jāņa Krastiņa pētījumus. Foto: Marika Vanaga, Margarita Fedina, Jānis Krastiņš.