Pasākumi

Rīgas jūgendstila pērle - Alberta iela 12

12.03.—19.03.2021.

Latviešu arhitekta Konstantīna Pēkšēna (1859 -1928) dzimšanas un vārda dienas nedēļā, pavasari gaidot, vēršam skatienu augšup. Šoreiz uz namu ar izteiksmīgu torni Alberta ielā 12 (1903). K. Pēkšēns bija pirmais Rīgas arhitekts, kas ar torņiem vai citiem līdzīgiem veidojumiem sācis akcentēt kvartālu stūrus. Šajā namā dzīvojis gan arhitekts ar ģimeni, gan ievērojamais gleznotājs Janis Rozentāls. Pirms Rīgas Jūgendstila centrs / Riga Art Nouveau Centre un Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs vērs durvis apmeklētājiem un ļaus baudīt jūgendstila interjeru šarmu, aicinām aplūkot izsmalcināto Alberta ielas 12 nama fasādi.

Ēka ir bijusi arhitekta Konstantīna Pēkšēna personīgais nams. Projekta izstrādāšanā piedalījies arī Eižens Laube, kas tolaik vēl bija arhitektūras students. Ēka izceļas ar ārkārtīgi spēcīgu apjomu plastiku un izteiksmīgu siluetu. Tai ir vairāki tālu izvirzīti rizalīti, erkeri, balkoni, lodžijas, zelmiņi, stūra tornis un masīvi ieejas portāli. Izmantoti atsevišķi renesanses vai viduslaiku arhitektonisko formu motīvi, taču celtnes koptēls tuvs nacionālajam romantismam. Arhitektoniskajā pamatformā meistarīgi iekļautajos ornamentālajos ciļņos stilizēti vietējās augu un dzīvnieku valsts motīvi – skujas, čiekuri un vāverītes. Vairāku dzīvojamo telpu logos ir vitrāžas ar eksotisku augu atveidojumiem.

Pilns ēkas apraksts un galerija >>>

 

Publikācija sagatavota, izmantojot Dr. arch. Jāņa Krastiņa pētījumus un Margaritas Fedinas, Marikas Vanagas, Aigara Altenberga foto.