Pasākumi

Rīgas Jūgendstila pērles

05.02.—12.02.2021.

Rīgas Jūgendstila centrs / Riga Art Nouveau Centre šajās sniegotajās februāra brīvdienās aicina pievērst uzmanību diviem 1903. gada celtajiem namiem: Elizabetes ielā 10a un 10b. Abas ēkas veido vienu no visatraktīvākajam eklektiski dekoratīvā jūgendstila ēku grupām Rīgā.

Savulaik Valsts īstenā padomnieka Andreja Ļebedinska īres nams ar veikaliem. izteiksmīgām maskām rotāta ar neierasta gaišzilos toņos krāsojuma fasādi ir ēka, pēc kuras Rīgu un tās jūgendstilu pasaulē atpazīst visbiežāk 

Būvinženieris Mihails Eizenšteins izmantojis Leipcigas arhitekta Georga Vinšmana (1868-1937) un mākslinieka Hansa Kocela (1875 -?) izstrādāto projektu. Ēkas fasādei ir izsmalcinātas proporcijas. Pirmie divi stāvi ir apmesti, bet trešo un ceturto stāvu akcentē zilo ķieģeļu mūris, uz kura izceļas apmetumā veidoti tēlniecības darbi. Nama atiku divu stāvu augstumā rotā sieviešu maskaroni virs centrālā rizalīta. To monumentālās, pārdomās iegrimušās sejas rosina aizdomāties par dzīves jēgu un būtību. 

Namu Elizabetes ielā 10a projektējis arhitekts Konstantīns Pēkšēns, bet fasādi veidojis Mihails Eizenšteins. Viņš nama fasādi ietērpa neparasti bagātīgā un krāšņā jūgendstila ornamentu rotā, bet augšējā stāvā izveidoja lielu, efektīgu aili atslēgas cauruma formā Vairākos dekora elementos iepītais lapu atsperes motīvs asociējas ar M. Eizenšteina darba vietu. Viņš tobrīd bija Vidzemes guberņas valdes Satiksmes ceļu nodaļas priekšnieks.

Foto: Margarita Fedina.

Galerija