Pasākumi

Fotogrāfiju izstāde “Krāsainā saules gaisma. Mikšas Rota (Ungārija) vitrāžas un mozaīkas” un lekciju pēcpusdiena “Vitrāžu māksla 20. gs. sākuma Rīgā un Budapeštā”

11.10.—02.12.2018.

19. un 20. gadsimta mijā, kad Eiropā atdzima vitrāžu un mozaīku māksla,  Mikša Rots nodibināja un vadīja vispazīstamāko un ražīgāko vitrāžu un mozaīku darbnīcu Ungārijā. Pēc Austrijas un Ungārijas 1867. gada  izlīguma, izveidojoties Austroungārijas impērijai, radās pieprasījums pēc jaunām publiskām ēkām, kuras, tāpat kā baznīcas, kultūras un izklaides vietas un termālos baseinus, dekorēja ar ēkas funkcijai un nozīmīgumam atbilstošām skulptūrām, sienu gleznojumiem, keramiku, vitrāžām un mozaīkām. Daļēji aizmirstā mākslas nozare, kura uzplaukumu bija piedzīvojusi viduslaikos, atkal kļuva iecienīta 19. gadsimta otrajā pusē un atrada savu vietu arī privātajos namos – savrupmājās un turīgu pilsoņu dzīvokļos.
 
Mikša Rots dibināja darbnīcu 1885. gadā un sadarbojās ar tā laika izcilākajiem arhitektiem un māksliniekiem. Viņa darbnīcas meistari ir izgatavojuši dekorus gan publiskajām ēkām, baznīcām un sinagogām, gan  privātmājām. Mikšas Rota izcilāko darbu vidū ir vitrāžas un mozaīkas Parlamenta ēkā Budapeštā, karaļa pils kapelā, Mūzikas akadēmijā, bijušā “Grešama apdrošināšanas nama” galvenajā ēkā, kā arī kapenēs un mauzolejos Nacionālajā kapsētā Fiumei alejā un Kozmas ielas kapsētā. Mikša Rots saņēmis pasūtījumus arī no ārzemēm – viņa darbnīcā pēc Gēzas Maroti skicēm izgatavota griestu vitrāža Meksikas Nacionālajam teātrim (1910), kā arī vitrāža karaļa pilij Hāgā.
 
Arī Rīgā 20. gs. sākumā uzplauka vitrāžu māksla. 11. oktobrī plkst. 16.00 pasākumā Vitrāžu māksla 20.  gs. sākuma Rīgā un Budapeštā būs iespēja uzzināt par divu spilgtu 20. gs. sākuma vitrāžu darbnīcu īpašnieku un meistaru – Ernsta Todes (Rīga) un Mikšas Rota (Budapešta) – izteiksmīgo kultūras mantojumu. Dr.art. Katalina Gellēra uzstāsies ar lekciju “Mikšas Rota dzīve un darbs. Meistara sadarbība ar sava laika izcilākajiem māksliniekiem”, savukārt Dr.art. Ilona Audere lekcijā "Ernsta Todes kultūrvēsturiskais mantojums" vēstīs par 19. un 20. gs. mijas lielākās un nozīmīgākās vitrāžu darbnīcas Rīgā vadītāja Ernsta Todes (1858-1932) atstāto kultūras mantojumu un liecībām par zudušajiem darbiem.
 
Izstāde “Krāsainā saules gaisma. Mikšas Rota (Ungārija) vitrāžas un mozaīkas” tapusi sadarbībā ar Ungārijas Mākslas akadēmiju un Ungārijas vēstniecību Latvijā. Izstāde tiek atklāta “Ungārijas dienu 2018” ietvaros.
 
Izstāde muzejā Rīgas Jūgendstila centrs” apskatāma no 11. oktobra līdz 2. decembrim katru dienu no plkst. 10.00 līdz 18.00, izņemot pirmdienas.
 
Pasākums Vitrāžu māksla 20. gs. sākuma Rīgā un Budapeštā" 11. oktobrī plkst. 16.00. Vietu skaits ierobežots. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālr. +371 67181465 vai  e-pastā: jugendstils@riga.lv.
Dalība pasākumā bez maksas.
Lekcija latviešu un angļu valodā, tiks nodrošināts tulkojums.