Jūgendstila ēkas

Esplanāde (1901)

Arhitekts: Augusts Reinbergs

„Vecrīgas” komplekss Rīgas 700 gadu jubilejas izstādē Rīgā. 1901.

17. gadsimta Rīgas makets dabīgā lielumā atveidoja seno tirgus laukumu un dažas tam pieguļošās ielas: Tirgus laukumu, Rātsnamu, Melngalvju namu, Šāļu un Kaļķu torņus un vairākas citas senas rīdzinieku mājas. Visas ”Vecrīgas” būves bija celtas vieglā koka konstrukcijā, apmestas un krāsotas.

Ēku pirmie stāvi bija izmantojami restorāniem, konditorejām, suvenīru bodītēm, kas kļuva ļoti iecienītas jauniešu un studentu aprindās, jo uz šo teritoriju nebija attiecināmi t.s. policijas stundas ierobežojumi un tās varēja apmeklēt visu diennakti.

”Vecrīgu” drīzāk var uzskatīt kā atrakciju izstādes apmeklētāju pievilināšanai, taču ar to ir saistīti gan ievērojamu Rīgas arhitektu un mākslinieku vārdi, gan tā kļuva par vienu no visraksturīgākajiem pilsētas 700 gadu jubilejas svētku objektiem, kas palika rīdzinieku atmiņā vēl ilgi pēc izstādes beigšanās.

Ielas skati „Vecrīgas” kompleksā Rīgas 700 gadu jubilejas izstādē Rīgā. 1901. Arhitekti V. Neimanis, A. Reinbergs. Foto no grāmatas: Die Rigaer Jubiläums – Ausstellung 1901 in Bild und Wort: Ein Erinnerungsbuch. Hrsg. von M. Scherwinsky. Riga: Verlag von Jonck & Poliewsky, 1902