2014

Austrijā, Vīnes Mākslas akadēmijā atklāta izstāde „Rīgas Jūgendstils. Arhitektūra un māksla”
, 28.11.2014


Jūgendstila un Art Deco leļļu izstāde „Ziemas rozes” muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs”
, 24.11.2014


Valsts svētkiem veltītas lekcijas un kokļu mūzikas koncerts muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”
, 10.11.2014


Bērnu rīts jūgendstila noskaņās „Gribu draudzēties”
, 05.11.2014


Austrijā, Vīnes Mākslas akadēmijā atklāta izstāde „Rīgas Jūgendstils. Arhitektūra un māksla”

25. novembrī Austrijā, Vīnes Mākslas akadēmijas aulā tika atklāta starptautiska ceļojoša izstāde „Rīgas Jūgendstils. Arhitektūra un māksla”. Izstāde iepazīstina ar Rīgas daudzveidīgo jūgendstila arhitektūru, slavenākajiem gleznotājiem, 20. gs. sākuma grafiku un muzeju „Rīgas Jūgendstila centrs”. Izstādi atklāja  Latvijas Republikas vēstnieks Austrijā Edgars Skuja. No Austrijas puses apsveikuma vārdus teica federālā kanclera ārpolitikas padomnieks un bijušais vēstnieks Latvijā Štefans Pēringers (Dr.Stefan Pehringer). Ar izstādes tapšanu iepazīstināja Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības direktore Zanda Ķergalve. Muzeja „Rīgas Jūgendstila centrs” direktore Dr. Arch. Agrita Tipāne prezentācijā „Rīgas Jūgendstila arhitektūra” iepazīstināja ar Rīgas skaistākajiem namiem, to rašanos, arhitektiem un vēsturi.

Izstāde „Rīgas Jūgendstils. Arhitektūra un māksla” bez maksas būs apskatāma Vīnes Mākslas akadēmijas aulā Vīnes centrā, Šillera laukumā, katru dienu līdz 5. decembrim

Jūgendstila un Art Deco leļļu izstāde „Ziemas rozes” muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs”

No 28. novembra līdz 1. martam muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” būs apskatāma Tamāras Čudnovskas jūgendstila un Art Deco leļļu kolekcijas izstāde “Ziemas rozes”. Ikkatru iepriecinās un iedvesmos 20. gs. pirmās puses dāmu un buduāra lelles, kā arī mākslinieces autordarbi.

Pagājušā gadsimta sākumā tika izgatavotas mākslinieciskas buduāra vai dīvāna lelles, kuras bija domātas interjera rotāšanai. Tās varēja būt ļoti greznas - izšūtas ar pērlītēm vai ietērptas zīdā un samtā. Leļļu tērpu kolorīts dažkārt bija pieskaņots tapešu vai mēbeļu auduma krāsām. Tajā pašā laikā parādījās lelles pusfigūriņas, kuru ķermeņu augšdaļu parasti izgatavoja no porcelāna, bet apakšējā daļa šīm lellēm bija funkcionāla, piemēram, brunči kalpoja kā tējkannas sildītājs vai varēja tikt papildināti ar adatu spilventiņu. Smalkās skaistules izgatavoja dažādās leļļu ražotnēs Vācijā, Francijā un citur. Izstādē „Ziemas rozes” eksponētas Lili Baitz firmas (Vācija) lelles, kurām katrai dots savs vārds – Rita, Irēna, Betija. Bieži vien lelles pasūtīja izgatavot speciālās darbnīcās, tādas bija arī Rīgā. Veikalos varēja arī nopirkt leļļu detaļas, lai izgatavotu skaistules savām rokām.

„Mana nelielā autorleļļu kolekcija ir veltīta jūgendstilam un Art Deco. Lelles veidotas no 2007. līdz 2014.gadam. Dažas lelles izgatavotas pēc Obrija Bērdslija un Erté grafikas motīviem, pārējās – mana fantāzija”, par autorlellēm stāsta māksliniece. Izstādē pirmo reizi būs apskatāma ekskluzīva suvenīru līnija ar zīmolu ALC Art. Suvenīru dizainu, izmantojot leļļu tēlus no ģimenes kolekcijas, izstrādājusi mākslinieces meita Aleksandra Čudnovska.
Māksliniece Tamāra Čudnovska beigusi Rozentāla mākslas vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmiju. Viņa ir Dizaineru savienības biedre, Autorleļļu un rotaļlietu meistaru Baltijas Ģildes galvenā māksliniece. Kopš 1992. gada veido autordarbus – mākslinieciskas lelles, bet kopš 1993. gada kolekcionē rotaļlietas. Kolekcijā šobrīd ir ap 3000 eksponātu – rotaļlietas, lelles, atklātnes un sadzīves priekšmeti, kuri ataino periodu no 1900. gada līdz mūsdienām. Māksliniece ir piedalījusies daudzās izstādēs Latvijā un ārpus tās robežām, viņas darbi atrodas arī privātkolekcijās.

Valsts svētkiem veltītas lekcijas un kokļu mūzikas koncerts muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”

No 11. līdz 18. novembrim muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs” norisināsies Patriotisma nedēļa. Tās ietvaros ikviens interesents aicināts apmeklēt Lāčplēša dienai un Latvijas 96. gadadienai veltītus sarīkojumus – lekcijas par 11. novembra krastmalas vēsturi un Latvijas Tautas padomi, kā arī svētku koncertu „Kokle – mana dvēsele”.

Pasākumi muzejā sāksies otrdien, 11. novembrī plkst. 16.00 ar lekciju „11. novembra krastmala”, iepazīstot krastmalas vēsturi. Interesanti, ka 11. novembra krastmala savu nosaukumu ieguvusi  pateicoties  1919. gada notikumiem, kad Latvijas armija vairāk nekā mēnesi ilgās cīņās uzvarēja pulkveža Pavila Bermonta Avalova komandēto Rietumkrievijas Brīvpratīgo armiju.  Lekciju vadīs vēsturnieks Kārlis Dambītis.

Piektdien, 14. novembrī  plkst. 17.00 norisināsies lekcija „Dibinātāji. Latvijas Tautas padomes locekļu portrets”, kurā stāsts par 1918. gada 18. novembra notikumiem. Kas bija šie cilvēki, kas uzdrošinājās pasludināt neatkarīgu Latvijas Republiku? Lektors, vēsturnieks Kārlis Dambītis atzīst: “Šis lēmums viennozīmīgi ietekmēja gan viņu likteni, gan mūsdienu izpratni par viņiem. Tomēr, kā mēs uz viņiem raudzītos, ja paši atrastos II Rīgas pilsētas teātrī 1918. gada 18. novembrī? Vai un kāpēc mēs viņiem uzticētos?”

18. novembrī plkst. 16.00 muzejā notiks svētku koncerts „Kokle – mana dvēsele”, kurā koklētāju ansamblis „Teiksma” atskaņos latviešu tautas mūziku. Koncertu caurvīs dzeja par kokli, kuru savā daiļradē daudzkārt pieminējuši latviešu dzejnieki, tostarp, Rainis, Jānis Akurāters, Jānis Peters, Vitauts Ļūdēns un citi.

Ieejas maksa pasākumos € 1.5

Bērnu rīts jūgendstila noskaņās „Gribu draudzēties”

Svētdien, 9. novembrī plkst. 12.00 muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs” notiks pasākums bērniem, kurā ar aizraujošu un sirsnīgu pasaku, spēļu un uzdevumu palīdzību ikvienam būs iespēja nokļūt pasaku valstībā, pārliecināties par draudzības spēku, kā arī iepazīt muzeju.
Draudzībai veltītajā bērnu rītā mazie apmeklētāji paši izspēlēs draudzības stāstus, klausoties pasakas par sunīti un kaķīti, veicot dažādus uzdevumus, kā arī iepazīstot muzeja pastāvīgo iemītnieku – Runci Albertu. Neparasto pārvērtību laikā bērnu pirkstiņi pārtaps draudzīgos dzīvnieciņos. Bet ceļojumā cauri muzeja telpām bērni iepazīs jūgendstila skaistākos priekšmetus un  pielaikos burvīgas cepures.

Pasaku rītu vadīs režisore Ināra Čakste un muzeja pastāvīgais iemītnieks Runcis Alberts.

Ieejas maksa pasākumā EUR 1.50
 
Pielikumā publicitātes foto – Runcis Alberts

<< 2019 Sep >>
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30