2013

Felsko - pilnīgi privāti: Rīgas pilsētas arhitekta 200. dzimšanas dienas svinības , 29.10.2013


Meklējam Felsko dzimtas pēctečus
, 22.10.2013


Muzejā viesojas Norvēģijas Kultūras mantojuma direktorāta pārstāvis Dags Miklebusts
, 17.10.2013


Zinātniskā konference „ Jūgendstila arhitektūras ēku aizsardzības un restaurācijas politika dažādās Eiropas pilsētās” un starptautiskās izstādes „Daba jūgendstilā” atklāšana Helsinkos un Briselē
, 15.10.2013


Pasaku pēcpusdiena mazajiem muzeja apmeklētājiem „Runča Alberta mīļākās pasakas”
, 09.10.2013


Felsko - pilnīgi privāti: Rīgas pilsētas arhitekta 200. dzimšanas dienas svinības

2013. gada 30. oktobrī plkst. 17.00 Rīgas Jūgendstila muzejā notiks Rīgas pilsētas arhitekta Johana Daniela Felsko dzimšanas dienas svinības. Pasākumā par Felsko ģimeni un dzimtu stāstīs mākslas zinātniece Daina Lāce.
30. oktobrī aprit 200 gadi kopš Rīgā dzimis Johans Daniels Felsko (1813-1902). Viņš bija pirmais akadēmiski izglītotais Rīgas pilsētas arhitekts (1844-1879), kas 35 gadus bija atbildīgs par visām ēkām, ko Rīgā un tās lauku īpašumos cēla par Rīgas pilsētas līdzekļiem. 19. gs. vidū J. D. Felsko izstrādāja pirmo projektu, kas paredzēja Rīgas vēsturisko nocietinājumu likvidēšanu un vienlaicīgi Iekšrīgas un plašo priekšpilsētu savienošanu, izveidojot bulvāru loku.

Tas bija mūsdienīgas multikulturālas pilsētas aizsākums. Pēc J. D. Felsko projektiem celtas tādas nozīmīgas sabiedriskās ēkas kā Mazā ģilde, Anglikāņu baznīca, Rīgas Vecā Sv. Ģertrūdes baznīca, Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, Rīgas Valsts 2. ģimnāzija, Krievijas Federācijas vēstniecības ēka u.c.
Atceroties Johana Daniela Felsko dzimšanas dienu, klausīsimies 19. gs. otrās puses un 20. gs sākuma mūziku Rolanda Beļēviča (klavieres) izpildījumā, kā arī Dainas Lāces stāstījumu par Johana Daniela Felsko ģimeni un dzimtu. Ieeja bez maksas.

Meklējam Felsko dzimtas pēctečus

Felsko ne tikai atstājis paliekošu ieguldījumu 19. gadsimta arhitektūrā, bet arī aizsācis kuplu dzimtu. Felsko ģimenē uzauga pieci dēli un divas meitas, kas vēlāk veidoja savas ģimenes. Lielākā daļa no Johana Daniela Felsko pēctečiem 1939. gadā izceļoja no Latvijas. Tomēr ir saglabājusies informācija, ka atsevišķi dzimtas piederīgie palika Latvijā.

Nozīmīgajā Rīgas pilsētas arhitekta gadskārtā meklējam viņa dzimtas piederīgos Latvijā. Lūgums visiem, kuru rīcībā ir informācija par Felsko dzimtu un radiniekiem, rakstīt pētniecei Dainai Lācei uz e-pastu daina.lace@gmail.com.

Muzejā viesojas Norvēģijas Kultūras mantojuma direktorāta pārstāvis Dags Miklebusts

17.oktobrī Rīgas Jūgendstila muzejā viesojās Norvēģijas kultūras mantojuma direktorāta starptautisko sakaru nodaļas vadošais konsultants Dags Miklebusts un Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis. Viesi un viņus pavadošie Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārstāvji iepazinās ar jūgendstila interjeru, kā arī gida un Rīgas Jūgendstila centra direktores Agritas Tipānes vadībā sīkāk uzzināja par muzeja priekšmetiem.

Noslēdzot muzeja apmeklējumu Dags Miklebusts viesu grāmatā ierakstīja: „Loti iespaidīgs muzejs, pasniegts visprofesionālākajā līmenī!” kā arī apsveica Rīgas Jūgendstila centra darbiniekus ar paveikto.

Zinātniskā konference „ Jūgendstila arhitektūras ēku aizsardzības un restaurācijas politika dažādās Eiropas pilsētās” un starptautiskās izstādes „Daba jūgendstilā” atklāšana Helsinkos un Briselē

Rīgas Jūgendstila centra pārstāvji no 2013. gada 03.-05. oktobrim Helsinkos Somijā Portugālē piedalījās Eiropas Jūgendstila pilsētu tīklā Reseau Art Nouveau Network (RANN) Ģenerālās asamblejas plenārsēdēs un zinātniskajā konferencē „ Jūgendstila arhitektūras ēku aizsardzības un restaurācijas politika dažādās Eiropas pilsētās”. RJC pārstāvji iepazinās ar dažādu Eiropas pilsētu jūgendstila kultūras mantojuma daudzveidību un problēmām tā saglabāšanā, kā arī uzsāka pieredzes apmaiņu ar Eiropas jūgendstila speciālistiem. Helsinku pilsētas muzeja konferenču zālē tika prezentēts RJC direktores A. Tipānes pētījums «Rīgas jūgendstila ēku aizsardzība un restaurācijas politika».

2013. gada 4. oktobrī RANN tikšanās laikā projekta Art Nouveau and Ecology ietvaros notika svinīga starptautiskās ceļojošās izstādes „Daba jūgendstilā" atklāšana, kurā kur uzrunu teica Projekta vadītāja, Briseles reģiona pārstāve Eiropas Savienībā Manuela Vasāža (Manoëlle Wasseige), Helsinku pilsētas muzeja direktore Tīna Merisala (Tiina Merisalo) un ASV vēstnieka Somijā kundze Kodija Duglasa Orka (Cody Douglas Oreck). Vērienīgā izstāde un katalogs balstās uz pirmreizīgiem un inovatīviem pētījumiem. Izstāde atklāta Helsinku pilsētas muzejā ( Helsinki City Museum), Sofiankatu ielā 4 un būs apskatāma līdz 2014. gada 16. februārim.Izstādei „Daba jūgendstilā” ir divi faksimili, kas ļauj to izstādīt vienlaikus divās Reseau Art Nouveau Network partnerpilsētās, līdz ar to Briselē tā apskatāma Briseles informācijas centrā (Brussels Info Place) no 2013. gada 4. oktobra līdz 1. decembrim.
Ir sagatavots un izdots izstādes katalogs angļu un franču valodās „Brīnumainā pasaule. Hibridizācija jūgendstilā un simbolismā” ( A strange world. Hybridisation in Art Nouveau and Symbolism). Katalogs bagātinās Rīgas kultūrvidi ar visaptverošu informāciju un paraugiem . Tajā atspoguļotas RANN tīkla pilsētas - Helsinki, Nansī, La-Chaux-de Fonds, Bad-Nauheima, Milāna, Ļubļana, Brisele, Aveiro, Barselona, Alesunda, Glasgova, Havana un Rīga.
Ar dalību šīs izstādes un kataloga tapšanā ir atklāta Rīgas arhitektūras un tēlotājmākslas kultūras mantojuma unikalitāte un aktivizēta tā mijiedarbība ar citu Eiropas jūgendstila pilsētu arhitektūras un dizaina mantojumu.

Pasaku pēcpusdiena mazajiem muzeja apmeklētājiem „Runča Alberta mīļākās pasakas”

Rīgas Jūgendstila muzejā 13. oktobrī pulksten 12.00 notiks kaķīga pasaku pēcpusdiena, kurā Runcis Alberts īpaši gaidīs 3 – 7 gadus vecus apmeklētājus. Pasākuma laikā bērni ar rotaļu, aizraujošu stāstu palīdzību tiks iepazīstināti ar muzeju un, līdzdarbojoties dažādās aktivitātēs, iepazīs jūgendstila interjerus un, protams, klausīsies pasakas.
Pasaku rīta galvenais varonis Runcis Alberts vēlas iepazīties arī ar bērnu kaķiem. Nākot uz pasaku pēcpusdienu paņemiet līdz savu iemīļotāko rotaļu kaķi vai arī stāstu par savu mājas kaķi un viņa skaistāko bildi .
Ieejas maksa 1 LVL / 1.42 EUR


<< 2019 Aug >>
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31