2009

Konstantīna Pēkšēna gads, 11.03.2009


„Rīgas mākslas telpā” tika demonstrēta filma „Jūgendstils un sabiedrība” , 06.03.2009


Konstantīna Pēkšēna gads

Šogad aprit 150 gadi kopš ievērojamā latviešu arhitekta Konstantīna Pēkšēna dzimšanas.

Lai uzsvērtu arhitekta atstātā mantojuma nozīmību, Rīgas Jūgendstila centrs pasludina 2009. gadu par K. Pēkšēna gadu. Visa gada gaitā norisināsies dažādi pasākumi, kas ļaus tuvāk iepazīt arhitekta daiļradi un projektētās ēkas, kā arī uzzināt vairāk par pašu K. Pēkšēnu.
 
Konstantīns Pēkšēns (1859.8.III Mazsalacas apriņķī – 1928.23.VI Kisingā, Vācijā, apglabāts Rīgā, Meža kapos) ir viens no visu laiku ievērojamākajiem latviešu arhitektiem.
Pēc J. F. Baumaņa viņš personificē otro latviešu arhitektu paaudzi. Viņa celtnes rotā daudzas Latvijas pilsētas un ciemus, bet Rīgā vien pēc viņa projektiem uzceltas vairāk nekā 250 daudzstāvu mūra namu, kā arī vesela virkne koka ēku.
 
Arī topošais Rīgas Jūgendstila muzeja tiek iekārtots K. Pēkšēna projektētājā namā Alberta ielā 12.  Rīgas Jūgendstila centrs veido informācijas datu bāzi par K. Pēkšēnu un viņa projektētajiem namiem, kas tiks izmantota muzeja ekspozīcijā visā muzeja darbības laikā.

Ja arī Jūs vēlies piedalīties Rīgas Jūgendstila muzeja tapšanā un Jūsu rīcībā ir informācija, kas saistīta ar K. Pēkšēna dzīvi, radošo un sabiedrisko darbību: fotogrāfijas, rakstiski materiāli, personiskais arhīvs u.c., aicinām pieteikties Rīgas Jūgendstila centrā pie Zaigas Bogdanovas, tel. 67012401 vai zaiga.bogdanova@riga.lv.


„Rīgas mākslas telpā” tika demonstrēta filma „Jūgendstils un sabiedrība”

No 2009.gada 12. līdz 15. martam Rīgas Kultūras aģentūra un Rīgas Jūgendstila centrs aicināja visus interesentus uz Eiropas jūgendstila pilsētu asociācijas Reseau Art Nouveau Network veidotās ceļojošās filmas „Jūgendstils un sabiedrība” seansiem, kas tika demonstrēti Rīgas pilsētas izstāžu zālē „Rīgas Mākslas telpa”.
 
Filma aizsāka arhitekta Konstantīna Pēkšēna 150. jubilejas gada pasākumu programmu.
„Jūgendstils un sabiedrība” ir pēdējais nozīmīgākais asociācijas projekts, kas tapis 2008. gadā. Filmā parādīta kultūras un to sabiedrisko procesu vēsture, kas risinājās jūgendstila kā mākslas virziena uzplaukuma periodā un tieši ietekmēja stila attīstību. Filmā uzsvērta jūgendstila plašā nozīme kā kopīgam fenomenam visā Eiropā – fenomenam, kas ļauj sasaistīt pagātnes notikumus ar līdzīgiem procesiem mūsdienās.
 
Filmas neierastais un oriģinālais formāts – vienlaicīga projicēšana uz trīs ekrāniem – sniedz skatītājam tik bagātīgu informāciju, ka ieteicams to noskatīties vairākas reizes, lai gūtu pilnīgu iespaidu. Filmas mērķis ir rosināt skatītājos atklājēja garu, intelektuālo un emocionālo pārdzīvojumu, kā arī aicināt uz jūgendstila mantojumu palūkoties ar jaunu skatu.
Filma savu pirmizrādi piedzīvoja 2008. gada 16. maijā Vācijas pilsētā Badnauheimā un kopš tā laika ceļo apkārt pasaulei un tiek demonstrēta dažādās pilsētās.

„Jūgendstils un sabiedrība” ataino mākslas procesu norisi 20. gadsimta sākumā un tās saistību ar sabiedriskajiem procesiem, kas risinājās šajā periodā. Jūgendstils bija kopēja Eiropas mēroga parādība, tomēr katrā pilsētā tas izpaudās atšķirīgi. Tas bija miera un ekonomiskās izaugsmes laikmets, kad sabiedrība strauji mainījās līdz ar industrializācijas un urbanizācijas procesiem. Jaunās tehnoloģijas izmainīja cilvēku ikdienas dzīvi, un jēdziens „brīvais laiks” ieguva citu nozīmi.

Filmas stāsts tiek pasniegts tagadnes formā, lai iesaistītu skatītājus, un, izmantojot audiovizuālus līdzekļus, tiek sniegtas zināšanas par mūsu kopējo Eiropas kultūras mantojumu.
„Jūgendstils un sabiedrība” ir veidota sadarbībā ar kuratoru Dāvidu Sandvedu, producentu kompāniju Instamatic (Norvēģija) un 16 Reseau Art Nouveau Network partneriem: Olesunnu, Badnauheimu, Barselonu, Briseli, Glāzgovu, Havanu, Helsinkiem, Lašodefonu, Lodzu, Ļubļanu, Nansī, Varēzi, Lombardijas reģionu, Reusu, Rīgu un Terasu.

Filma tapusi, pateicoties Eiropas Savienības programmas Kultūra 2000 atbalstam.
Filma bez maksas tika demonstrēta no 12 līdz 15. martam Rīgas pilsētas izstāžu zālē „Rīgas mākslas telpa”, plkst. 12.00-17.00.

Līdz ar Rīgas Jūgendstila muzeja atklāšanu filmu "Jūgendstils un sabiedrība" būs iespējams noskatīties, apmeklējot muzeju.

<< 2019 Aug >>
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31