Izstādes

Ungārijas porcelāna brīnumainā pasaule

17.10.—23.05.2021.

Izstādes "Zsolnay porcelāna brīnumainā pasaule" (Ungārija) ekspozīcijas laiks pagarināts līdz 2021. gada 23. maijam.

Ar izciliem ungāru lietišķās mākslas darbiem iepazīstina izstāde „ZSOLNAY porcelāna brīnumainā pasaule”. Izsmalcināti dekoratīvi trauki un figūriņas, iedvesmoti no uzņēmuma vēsturiskās jūgendstila līnijas,  apskatāmi gan muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” izstāžu vitrīnās, gan viesistabas un ēdamistabas interjerā. Ar servīzi no sērijas “Fēnikss” īpaši veidots ēdamistabas pusdienu galdu klājums. 

Izstāde tapusi “Ungārijas dienu 2020” ietvaros sadarbībā ar Ungārijas vēstniecību Latvijā. 

Žolnai (Zsolnay) porcelāna rūpnīca ir nozīmīga ne tikai Ungārijas, bet visas Eiropas lietišķās mākslas vēsturē. Žolnai unikālajos izstrādājumos saskatāmas daudzu mākslas stilu iezīmes no Senās Ēģiptes līdz pat modernisma virzieniem. Īpašu atpazīstamību guvuši jūgendstila periodā tapušie izsmalcinātie priekšmeti. 

Žolnai porcelāna manufaktūras vēsturi ar vienkāršu ikdienas priekšmetu ražošanu 19. gs. vidū aizsāka meistars Ignācs Žolnai (Ignác Zsolnay.) 20. gs. sākumā, mainoties īpašniekiem, uzņēmums piedzīvoja strauju izaugsmi. To veicināja pētniecība un jauni tehnoloģiskie risinājumi (glazūra eozīns ļāva radīt traukus zaigojoši mirdzošos toņos). Žolnai atpazīstamībā nozīmīga ir arī ievērojamu ungāru mākslinieku, kā gleznotāja Jožefa Ripla-Ronai (József Rippl-Rónai), iesaiste trauku formu radīšanā. Trauki, kas darināti pēc Ripla-Ronai radītajām formām, apskatāmi arī izstādē.

Muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” sadarbība ar Ungārijas vēstniecību Latvijā ilgst jau vairākus gadus un ir vainagojusies kvalitatīvām izstādēm, kas iepazīstina Latvijas iedzīvotājus ar Ungārijas jūgendstila perioda un mūsdienu mākslu.