2018

Izstāde “Andrejs fon Šlipe. Skatuves tērpu un masku dizains” muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”
, 28.08.2018


Iepazīsim jūgendstilu Rīgas svētku laikā!
, 15.08.2018


Viesis no Irānas Jūgendstila centrā
, 08.08.2018


Izstāde “Andrejs fon Šlipe. Skatuves tērpu un masku dizains” muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”

Ievērojamais scenogrāfs, dizaineris un vairāku Eiropas teātru tērpu mākslinieks Andrejs fon Šlipe pirmo reizi viesojas Rīgā ar mūsdienu modernās mākslas izstādi “Andrejs fon Šlipe. Skatuves tērpu un masku dizains”. Andrejs fon Šlipe uzskata, ka “kostīms teātrī ir vairāk nekā atsevišķs vēstījums – tā ir būtiska uz skatuves veidotā stāsta daļa”. Izstādē apskatāmas vairāku teātru un operu scenogrāfiju dizaina ilustrācijas, skatuves tērpu skices un maskas. Izstāde tiks eksponēta muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”, kas atrodas namā, ko cēlis izcilais latviešu arhitekts Konstantīns Pēkšēns, kura dzimtas pārstāvis ir Andrejs fon Šlipe. Izstāde tapusi sadarbībā ar Vācijas vēstniecību Latvijā.

Izstāde skatāma no 31. augusta līdz 7. oktobrim muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”. Izstādē “Andrejs fon Šlipe. Skatuves tērpu un masku dizains” būs skatāmas mūsdienu teātra un operas scenogrāfiju dizaina ilustrācijas, skatuves tērpu skices un maskas no tādiem uzvedumiem kā “Šausminošais piecinieks” (Die  fürchterlichen  Fünf). Stāsts par pieciem šausminošiem tēliem – zirnekli, sikspārni, žurku, krupi un hiēnu, kas cenšas iepatikties pasaulei – rakstnieku Volfu Erlbruhu padarīja par plaši atpazīstamu bērnu grāmatu autoru.
 
Anfrejs fon Šlipe 1990. gadā ir ieguvis maģistra grādu Minhenes Mākslas akadēmijā, kur apguva teātra tērpu un scenogrāfijas dizainu. Paralēli studijām viņš darbojās kā direktora asistents un tulks pie Jurija Ļubimova dažādās Eiropas operās un teātros − Minhenes Nacionālajā teātrī, Štutgartes Valsts teātrī, koncertzālē “Covent  Garden”, Cīrihes operā un citur. Kopš 1991. gada Andrejs fon Šlipe strādā par kostīmu un skatuves iekārtojuma mākslinieku dažādos Eiropas teātros.
 
Pirmie darbi tapuši Somu Nacionālajā teātrī Helsinkos − režisora Jurija Ļubimova izrādēs “Pusaudzis” pēc Fjodora Dostojevska tāda paša nosaukuma romāna (pirmpublicējums 1875. gadā) un četru Aleksandra Ostrovska lugu kolāžā “Komedianti”. Tam sekoja sadarbība ar Maskavas Tagankas teātri uzvedumā “Doktors  Živago” (pēc Borisa Pasternaka romāna Jurija Ļubimova režijā) festivālā “Wiener Festwochen”, kā arī uzvedumi uz skatuvēm Vācijā, Šveicē, Somijā, Norvēģijā un Polijā, kā piemēram, Leoša Janāčeka opera “Jenūfa” Bonnas pilsētas operā, Henriha Ibsena “Pērs Gints” Zviedru Nacionālajā teātrī Helsinkos un Augusta Strinberga “Sapņu spēle”  Lucernas teātrī. 2001. gadā Andrejs fon Šlipe ir bijis mūzikla “Sagan om Ringen” pēc Džona Ronalda Rūela Tolkīna romāna “Gredzenu pavēlnieks” režisors un scenogrāfs Zviedru Nacionālajā teātrī Helsinkos. Pēdējie scenogrāfijas un dizaina darbi radīti uzvedumam “Sapņu spēle”, kas tapis pēc zviedru dramaturga Augusta Strinberga 1901. gada lugas. Kopš 1997. gada Andrejs fon Šlipe strādā par tehnisko direktoru un scenogrāfu Minhenes festivālā “Tollwood Festival”.
 
Izstāde ”Andrejs fon Šlipe. Skatuves tērpu un masku dizains” muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” skatāma līdz 2018. gada 7. oktobrim un izstādes apmeklētājus tā ievedīs krāšņajā skatuves mākslas pasaulē.

Iepazīsim jūgendstilu Rīgas svētku laikā!

Par godu Rīgas svētkiem muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina apmeklēt ekskursijas pilsētvidē.  Tās notiks sestdien, 18. augustā un iepazīstinās ar jūgendstila arhitektūru Alberta, Elizabetes, Strēlnieku, Mednieku ielās un Kronvalda bulvārī. Ekskursijas ir bezmaksas. Visu svētku laiku – no 17. līdz 19. augustam – aicinām arī apmeklēt muzeju “Rīgas Jūgendstila centrs” ar īpašu atlaidi.

Lai tuvāk iepazīstinātu rīdziniekus un svētku viesus ar Rīgas jūgendstila arhitektūru, gida pavadībā norisināsies bezmaksas ekskursijas pa Alberta, Elizabetes, Strēlnieku, Mednieku ielā un Kronvalda bulvāri. Plkst. 11.00, 13.00, 15.00 ekskursija tiks vadīta latviešu valodā, un plkst. 12.00, 14.00, 16.00 – krievu valodā. Ekskursiju sākums – muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” Alberta ielā 12. Pieteikšanās pa tālruni +371 67181465. Rīgas svētku laikā  ieejas biļete muzejā no 17.08.-19.08.2018. – 2,00 EUR.
Ekskursiju maršrutā ietvertas ēkas muzeja apkārtnē, tā sauktajā klusajā centrā. Papildus tam stāstījums par ievērojamiem arhitektiem – 2018. gada jubilāriem. Ievērojamo Rīgas jūgendstila arhitektūras meistaru - jubilāru vidū ir Vilhelms Ludvigs Nikolajs Bokslafs (160), kurš Rīgas ainavā iezīmējis ūdenstorņus Alises un Gaujas ielā, Mākslas akadēmijas monumentālo ēku un Krusta baznīcas smaili Ropažu ielā 120. Arhitektu Alfrēdu Ašenkampfu (160) īpaši pieminam ar vienu no pirmajām jūgendstila ēkām Rīgā – grezniem augu motīviem rotāto ēku Audēju ielā 7. Pēc Aleksandra Vanaga  projektiem Rīgā uzceltas vairākas baznīcas un ap 70 daudzstāvu dzīvojamo ēku. Daļa no tām - nacionālā romantisma manierē projektētas jūgendstila ēkas, tajā skaitā izteiksmīgi ar gulbi rotāto namu Mednieku ielā 8. Ap četrdesmit Mežaparka jūgendstila namu pieder arhitekta Gerharda fon Tīzenhauzena (140) veikumam, bet latviešu izcelsmes arhitektam un Latvijas vēstniekam vairākās Eiropas valstīs Mārtiņam Ņukšam, kurs Rīgā projektējis ap 20 daudzstāvu mūra dzīvojamo ēku, šogad atzīmējam 140. dzimšanas gada dienu. Līdzās Mihaila Eizenšteina greznajai ēkai Strēlnieku ielā 4, slejas lakoniski izteiksmīgā Mārtiņa Ņukšas ēka Strēlnieku ielā 2.  Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” ir vienīgais jūgendstila kultūrvēsturiskā mantojuma centrs Baltijas jūras reģionā un muzeja misija ir popularizēt jūgendstila vērtības.
Ar stāstījumu par šiem arhitektiem un projektētajiem namiem muzejs ‘Rīgas Jūgendstila centrs” aicina rīdziniekus ekskursijām gida pavadībā latviešu un krievu valodā, lai svinētu Rīgas svētkus un iepazītu līdz šīm mazāk zināmo Rīgas jūgendstila arhitektūras kultūrvēsturisko mantojumu.  
Papildus informācija Iveta Sproģe, tālr. nr. 28606987, e-pasts: Iveta.Sproge@riga.lv
 
 

Viesis no Irānas Jūgendstila centrā

Tebrīzas Islāma mākslas universitātes asociētais profesors Karims Mirzae no Irānas 2018. gada 7. augustā apmeklēja muzeju "Rīgas Jūgendstila centrs". Viesis ir ieradies Latvijā, lai piedalītos starptautiskajā festivālā DIVI JŪLIJI un sniegtu meistarklases, tajā skaitā par Tebrīzas klasisko paklāju motīviem Mencendorfa namā.  

Festivāla DIVI JŪLIJI organizētāja, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs direktore Valda Vorza un profesors Karims Mirzae iepazinās ar jūgendstila interjeru un digitālo ekspozīciju. Muzeja galvenais krājuma glabātājs Toms Tālbergs iepazīstināja viesus ar Jūlija Straumes augu grafikām un Jūlija Madernieka ornamentu izdevumu. Muzeja starptautisko projektu vadītāja Iveta Sproģe iepazīstināja ar virtuālo muzeju un interaktīvo spēli "Jūgendstila Ornamenti" , kura veidota, izmantojot Jūlija Madernieka izstrādātos ornamentus. Ievērojamo latviešu mākslinieku Jūlijs Madernieks un Jūlijs Straume darbos redzamie motīvi sniedzas tālu aiz latviešu nacionālās mākslas robežām un rosina sadarboties dažādu valstu mākslas speciālistiem.
 
 
Muzeja "Rīgas Jūgendstila centrs" viesu grāmatā pirmo reizi ir ieraksts persiešu valodā.

<< 2019 Sep >>
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30