2018

Dr.habil. arch. Jāņa Krastiņa lekcija “Budapeštas jūgendstils”
, 28.11.2018


No 22. novembra līdz 25. novembrim norisinājās Reseau Art Nouveau Network (RANN) 2018. gada rudens Ģenerālā asambleja. 
, 27.11.2018


Arņa Miltiņa mūzikas lasījums Agitas Dragunas lugai “Kaiju kalns”
, 22.11.2018


Izstāde "Rīgas jūgendstils. Arhitektūra un māksla" Strasbūras Nacionālajā un universitātes bibliotēkā Francijā
, 06.11.2018


Pasākumu bērniem "Rudens danči un rotaļas kopā ar Ilgu Reiznieci"
, 01.11.2018


Valsts svētki arhitekta Konstantīna Pēkšēna dzīvoklī
, 01.11.2018


Dr.habil. arch. Jāņa Krastiņa lekcija “Budapeštas jūgendstils”

Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” 29. novembrī plkst. 17.00 aicina uz profesora Dr. habil. arch. Jāņa Krastiņa lekciju “Budapeštas jūgendstils”. Lekcija notiek izstādes “Krāsainā saules gaisma. Mikšas Rota (Ungārija) vitrāžas un mozaīkas” ietvaros un sniegs ieskatu bagātajā un daudzveidīgajā Budapeštas jūgendstila arhitektūras mantojumā.

Daudzu grāmatu un publikāciju autors, jūgendstila arhitektūras pētnieks Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes profesors Dr. habil. arch. Jānis Krastiņš par Budapeštu teic: „Budapešta ir viena no ievērojamākajām jūgendstila arhitektūras mantojuma vietām Eiropā. Līdzīgi kā Rīgā, Helsinkos vai Prāgā jūgendstila celtnes tur vietām nosaka pat veselu apbūves nogabalu vizuālo tēlu. Viens no pazīstamākajiem ungāru jūgendstila meistariem ir Edens Lehners (Ödön Lechner). Viņa celtnēs mēģināts iemiesot nacionālo tāpatību, mākslinieciskajai valodai iedvesmu smeļot tautas mākslā, kas gadsimtiem ilgi saglabājusi arī analoģijas ar Indijas un Persijas mākslu.” Lekcijas apmeklētājiem būs iespēja iepazīt nozīmīgus Budapeštas  jūgendstila arhitektūras piemērus un iepazīties ar līdzīgo un atšķirīgo 20. gs. sākuma arhitektūrā Rīgā un Budapeštā.
19./20. gs. mijā Eiropā atdzima vitrāžu māksla, kļūstot par nozīmīgu daļu ne vien sakrālajās celtnēs, bet arī sabiedriskajās būvēs un privātnamos. Ungārijas arhitektūra ir spilgts piemērs mākslinieku un arhitektu sadarbībai. Muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs” vēl līdz 2. decembrim ir apskatāma zināmākā un ražīgākā Ungārijas vitrāžu mākslinieka Mikšas Rota darbu fotogrāfiju izstāde, kas tapusi sadarbībā ar Ungārijas vēstniecību un Ungārijas Mākslas akadēmiju. Profesora J. Krastiņa lekcija sniegs būtisku kontekstu izstādē apskatāmajiem darbiem.
 
Lekcija „Budapeštas jūgendstils” 29. novembrī plkst. 17.00.
Dalības maksa pasākumā 2,00 EUR.
Vietu skaits ierobežots. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālr. +371 67181465 vai
e-pastā jugendstils@riga.lv.
 
 

No 22. novembra līdz 25. novembrim norisinājās Reseau Art Nouveau Network (RANN) 2018. gada rudens Ģenerālā asambleja. 

Sadarbības tīkls, kurš apvieno 21 jūgendstila pilsētu Eiropā un Kubā, 2019. gadā svinēs 20. dibināšanas gadadienu. RANN organizācijas ietvaros Rīga pārstāvēta kopš 2008. gada.

 Šī tikšanās iezīmējās ar vairāku nozīmīgu Ungārijas sakrālās arhitektūras celtņu apmeklējumu. Starp tām ēkas, kurās aplūkojami izteiksmīgie vitrāžu un mozaīku meistara Mikšas Rota darbi, tajā skaitā Suboticas sinagoga, Segedas sinagoga.
Eiropas Padome ir sertificējusi RANN arī uz nākamajiem 3 gadiem būt par Europe Cultural Route  vēstnesi, šī projekta ietvaros tiks pievērsta uzmanība jūgendstila kultūras mantojumam, tostarp arī Rīga ar ievērojamo jūgendstila ēku koncentrāciju un daudzveidību.  

Arņa Miltiņa mūzikas lasījums Agitas Dragunas lugai “Kaiju kalns”

2018. gada 28. novembrī plkst. 18.30 muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” telpās muzikālā izrāde “Kaiju kalns” izskanēs pilnā apmērā.  
Vieglās valodas aģentūras izdotās zviedru mākslinieka Jensa Alboma grāmatas “Jonatans no Kaiju kalna” ideja tik ļoti uzrunāja mūziķi Arni Miltiņu, kurš tobrīd vadīja bērnu vokālo grupu “Tu un es”, ka viņš nolēma izveidot grāmatas sižetā balstītu koncertuzvedumu ar apmēram desmit dziesmām.  

Vieglās valodas aģentūras izdotās zviedru mākslinieka Jensa Alboma grāmatas “Jonatans no Kaiju kalna” ideja tik ļoti uzrunāja mūziķi Arni Miltiņu, kurš tobrīd vadīja bērnu vokālo grupu “Tu un es”, ka viņš nolēma izveidot grāmatas sižetā balstītu koncertuzvedumu ar apmēram desmit dziesmām. Uzrakstīt dziesmu tekstus atsaucās dzejniece Agita Draguna. Taču desmit dziesmu tekstu vietā radās luga trijos cēlienos “Kaiju kalns”, kura 2004. gada Latvijas Nacionālajā lugu konkursā, bērniem un jaunatnei domāto lugu nominācijā, ieguva 2. vietu.
 
2018. gada 28. novembrī plkst. 18.30 muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” telpās muzikālā izrāde “Kaiju kalns” izskanēs pilnā apmērā.   
 
Kaiju kalnā dzīvo spārnoti cilvēki, tādēļ tur nav ne ceļu, ne tiltu. Dzīve rit ierasto gaitu, līdz kādā ģimenē piedzimst Džons − puisēns bez spārniem. Kamēr vecāki savus mazuļus nēsā un lidinās ar tiem pičupaunā uz pleciem, Džons jūtas kā parasts, normāls zēns, bet kad citi bērni sāk mācīties lidot, Džons paliek viens. Viņa draudzene Sāra nosauc to par muļķi, jo viņam nav spārnu. Arī apmeklēt skolu Džons nevar, jo tā atrodas augstu kalnā. Lai pierādītu Sārai un pārējiem, ka viņš ir tāds pats kā visi citi, Džons nolemj saviem spēkiem sasniegt skolu.
 
Džons – Ritvars Gurgāns
Sāra – Laima Miltiņa
Māte – Ira Krauja – Dūduma
Tēvs – Kārlis Rūtentāls
Vecais vīrs – Einārs Vītols
Kora partijas – Sarmīte Kārkliņa, Arnis Miltiņš un Kārlis Miltiņš
Taustiņinstruments – Māris Žagars
Perkusijas – Nauris Babris
 
Ieejas maksa pasākumā un muzeja apmeklējums – EUR 5,00.
Iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni +371 67181465 vai e-pastā jugendstils@riga.lv.
 
 

Izstāde "Rīgas jūgendstils. Arhitektūra un māksla" Strasbūras Nacionālajā un universitātes bibliotēkā Francijā

2018. gada 8.-9. novembrī Strasbūras Nacionālajā un universitātes bibliotēkā norisināsies konference "Jūgendstils impēriju pierobežā: Rīga un Strasbūra".

Rīgu pārstāvēs Aija Brasliņa ("Art Nouveau in Latvian painting at the turn of the 20th century"), Silvija Grosa ("The plastic and pictorial decor of the Art Nouveau period in the architecture of Riga"), Velta Raudzepa ("Art Nouveau and Decorative Arts in Latvia.Aspects of Development"), Agate Eniņa ("Houses of societies in the context of Art Nouveau"), Uģis Bratuškins ("Architectural education in the Riga Polytechnic until 1914"), Jānis Krastiņš ("Riga, the Art Nouveau Metropolis") un Dmitrijs Zinovjevs ("Posters from the late 1890s and the early 20th century in the collections of the National Library of Latvia").
Strasbūras Nacionālajā un universitātes bibliotēkā līdz novembra beigām būs skatāma muzeja "Rīgas Jūgendstila centrs" izstāde "Rīgas jūgendstils. Arhitektūra un māksla".

Pasākumu bērniem "Rudens danči un rotaļas kopā ar Ilgu Reiznieci"

Svētdien, 2018. gada 11. novembrī, plkst. 12.00 bērnu rītā muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina ģimenes ar bērniem ieskandināt svētkus kopā ar mūziķi, postfolkloras grupas “Iļģi” dibinātāju un pedagoģi Ilgu Reiznieci. Ar latviešu tautas tradicionālajiem rudens dančiem un rotaļām aizsāksim svētku nedēļu, kas muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” norisināsies no 11. līdz 18. novembrim.

Aicinām ģimenes ar bērniem iepazīt un izdzīvot rudens laika dziesmas un rotaļas kopā ar Ilgu Reiznieci. Rotaļās bērni  iepazīst dažādas dzīves situācijas, norises dabā un sadzīvē, izjūt prieku un aizrautību. Ilga Reizniece atraktīvā veidā izspēlē ar bērniem gadsimtiem senu dziesmu ritmus un mūziku, ļaujot katram dalībniekam piedzīvot spēles prieku. Izsenis gada tumšākais laiks, rudens, kad raža novākta un darbi apdarīti, ir bijis laiks spēlēm, dziesmām un pasakām. Ilgas Reiznieces krājumā ir ne viena vien rudens laika dziesma − gan Miķeļa dienai veltīta, gan Mārtiņiem, kas novelk robežšķirtni starp rudeni un ziemu, kā arī daudzas pazīstamas un arī nezināmas dziesmas un rotaļas.
 
Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina Lāčplēša dienas svētkos būt kopā ar bērniem, piedzīvojot prieku latviešu tautas rotaļās un dziesmās, kā arī pēc pasākuma iepazīt muzeju “Rīgas Jūgendstila centrs”, kas atrodas latviešu arhitekta Konstantīna Pēkšēna projektētā nama dzīvoklī, kur savulaik dzīvojis pats arhitekts. Muzeja virtuālajā ekspozīcijā ikviens interesents var salikt jūgendstila nama puzli vai uzbūvēt savu namu, kā arī izvedot diplomu ar Jūlija Madernieka ornamentiem. Visa ģimene kopā var nofotografēties greznās cepurēs jūgendstila perioda fotosalonā.
 
Uz pasākumu aicināti bērni vecumā no 5 līdz 8 gadiem.
Ieejas maksa apmeklētājam EUR 3.00.
Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc lūdzam pieteikt dalību iepriekš, zvanot pa tālruni +37167181465 vai rakstot uz e-pastu: jugendstils@riga.lv, vai sūtot ziņu muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” sociālo tīklu vietnē “Facebook”.
 
 

Valsts svētki arhitekta Konstantīna Pēkšēna dzīvoklī

Valsts svētku nedēļā no 11. novembra līdz 18. novembrim muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” saviem apmeklētajiem dāvina brīnišķīgu iespēju apmeklēt muzeja ekspozīcijas par īpašu cenu – EUR 2.00!

Pasākuma “Valsts svētki arhitekta Konstantīna Pēkšēna dzīvoklī” ietvaros muzeja kamīnistabā būs iespējams apskatīt Konstantīna Pēkšēna dibinātās studentu korporācijas “Selonija” regālijas un uzzināt vairāk par studentu korporāciju nozīmi Latvijas Republikas dibināšanā.
 
Lāčplēša dienā, 11. novembrī plkst. 12.00 aicinām muzeja jaunākos apmeklētājus uz pasākumu “Rudens laika danči un rotaļas kopā ar Ilgu Reiznieci”. Rotaļās bērni  iepazīst dažādas dzīves situācijas, norises dabā un sadzīvē, izjūt prieku un aizrautību. Mūziķe postfolkloras grupas “Iļģi” dibinātāja un pedagoģe Ilga Reizniece atraktīvā veidā izspēlē ar bērniem gadsimtiem senu dziesmu ritmus un mūziku, ļaujot katram dalībniekam piedzīvot spēles prieku. Izsenis gada tumšākais laiks, rudens, kad raža novākta un darbi apdarīti, ir bijis laiks spēlēm, dziesmām un pasakām. Ilgas Reiznieces krājumā ir ne viena vien rudens laika dziesma, kas novelk robežšķirtni starp rudeni un ziemu, kā arī daudzas pazīstamas un arī nezināmas dziesmas un rotaļas.
 
Mūzikas mīļotājiem jau par tradīciju kļuvuši svētku koncerti muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”. 18. novembrī plkst. 15.00 aicinām uz koklētāju ansambļa “Teiksma” bezmaksas svētku koncertu “Svētku pēcpusdiena kokļu skaņās no Pūt, vējiņiem līdz Dzimtai valodai". Kokle ir latviešu tautas instruments, kas tautasdziesmās bieži apveltīta ar apzīmējumu zelta –Tur sēdēja Dieva dēls, zelta kokles koklēdams. Nenoliedzami kokle ir viens no izplatītākajiem latviešu tautas instrumentiem, kurā apvienojas senatnīgums un spēcīgs latviskums ar absolūti mūsdienīga instrumenta iespējām.  Koklētāju ansamblis “Teiksma” pastāv kopš 1955. gada un labprāt spēlē kopā ar citiem instrumentiem – flautu, vijoli un sitaminstrumentiem.
 
Vietu skaits pasākumos ir ierobežots, tāpēc lūdzam pieteikt dalību iepriekš, zvanot pa tālruni +37167181465 vai rakstot uz e-pastu: jugendstils@riga.lv.
 
Uz pasākumu “Rudens laika danči un rotaļas kopā ar Ilgu Reiznieci” aicināti bērni vecumā no 5 līdz 8 gadiem, kā arī viņu vecāki vai pavadošās personas.
Ieejas maksa katram apmeklētājam EUR 3.00.
 
 

<< 2019 Sep >>
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30