2015

Priecīgus svētkus!
, 28.12.2015


Runcis Alberts aicina bērnus iepazīt Ziemassvētku tradīcijas muzejā "Rīgas Jūgendstila centrs"
, 17.12.2015


Muzeja darba laiks svētku dienās:
, 10.12.2015


SAPŅU DĀRZS
autorleļļu un juveliermākslas izstāde muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”
, 07.12.2015


Kultūrizglītojoša pēcpusdienas “ Atmiņas par jūgendstila veikalu” muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs”
, 03.12.2015


Izstāde „Somijas Ziemassvētki”
, 02.12.2015


Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” vidusposma izvērtēšanas pasākums
, 02.12.2015


Runcis Alberts aicina bērnus iepazīt Ziemassvētku tradīcijas muzejā "Rīgas Jūgendstila centrs"

Svētdien, 20. decembrī plkst. 12.00 muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs” aicinām uz Bērnu rītu, kur muzeja mazie apmeklētāji varēs iepazīt Ziemassvētku tradīcijas, spēlēt spēles, minēt mīklas, klausīties pasakas un iepazīties ar  Somijai raksturīgiem Ziemassvētku rotājumiem muzeja ekspozīcijā.

Kopā ar muzeja Runci Albertu un Dāmu iepazīsim dažādas Ziemassvētku tradīcijas, īpaši izpētot Somijas Ziemassvētku rotājumus, kas dekorē muzeja telpas, pētīsim un iepazīsim rūķus, spēlēsim spēlēs, zīmēsim, klausīsimies pasakas par Rūķu ciemu, Ledus princesi un piparkūku sirdīm. Bērnu rītu vadīs režisore Ināra Čakste, viņai palīdzēs muzeja pastāvīgais iemītnieks Runcis Alberts un citi pasaku tēli.
“Viss, ko mēs darām, gatavojoties svētkiem nes mums prieku un tuvina Ziemassvētku brīnumam!” par gatavošanos Ziemassvētkiem stāsta pasākuma vadītāja Ināra Čakste.

Pasākums paredzēts bērniem vecumā no 3 līdz 9 gadiem.

Ieejas biļete pasākumā EUR 2.00. Vietu skaits pasākumā ir ierobežots, tāpēc lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni 67181061.

Muzeja darba laiks svētku dienās:

2015.gada 24.decembrī no plkst.10.00 līdz plkst.14.00;
2015.gada 25.decembrī – muzejs slēgts;
2015.gada 26.decembrī no plkst. 10.00 līdz plkst.18.00;
2015.gada 27.decembrī no plkst. 10.00 līdz plkst.18.00;
2015.gada 28.decembrī – muzejs slēgts;
2015.gada 29.decembrī no plkst. 10.00 līdz plkst.18.00;
2015.gada 30.decembrī no plkst. 10.00 līdz plkst.18.00;
2015.gada 31.decembrī no plkst.10.00 līdz plkst.14.00;
2016.gada 1.janvārī no plkst.14.00 līdz plkst.18.00;
2016.gada 2.janvārī no plkst.10.00 līdz plkst.18.00;
2016.gada 3.janvārī no plkst. 10.00 līdz plkst.18.00.


SAPŅU DĀRZS
autorleļļu un juveliermākslas izstāde muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”

Informācija par izstādi ”Sapņu dārzs” pa tālruņiem: 67181465, 67181184

No 11. decembra līdz 2016. gada 14. februārim muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs” apskatāma autorleļļu un juveliermākslas darbu izstāde, kas veidoti, iedvesmojoties no jūgendstila motīviem. Izstādi veidojusi  Baltijas autorleļļu un rotaļlietu Ģildes galerija “Figaro Art” un tajā piedalās mākslinieki no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Krievijas.
Izstāde „Sapņu dārzs” apvieno leļļu mākslinieku darbus un juveliermākslu, kam tuva jūgendstila stilistika. Baltijas autorleļļu un rotaļlietu Ģildes meistari savos darbos interpretē jūgendstila tēmas un motīvus un parāda šī stila daudzveidību. Izstādi veido 8 autoru darbi no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Krievijas, izstādes kuratore māksliniece Tamāra Čudnovska.

Juvelieris Anatolijs Nazarenko (Latvija), speciāli izstādei izveidojis mūsdienu rotu un miniatūru kolekciju no bronzas, emaljas un pusdārgakmeņiem. Māksliniece Tamāra Čudnovska (Latvija) kopā ar juvelieri veidojusi  leļļu un smaržu pudelīšu kolekciju, viņas darbos apvienota autorleļļu izgatavošanas māksla un juveliera meistarība. Violetas Ozunas (Latvija) iemīļotā tēma ir portreta lelles un jūgendstila sieviešu tēli. Elita Šmēdiņa (Latvija) veido humoristiskus leļļu tēlus, kuri it kā “izkāpuši” no jūgendstila perioda asprātīgajiem žurnāliem. Kristīne Verbicka (Igaunija) savos darbos apvieno stikla vitrāžas tehniku ar leļļu izgatavošanas mākslu, Kristīnes darbi atgādina slavenās Tiffany & Co lampas. Anastasija Fomina (Krievija) veido neparastus un mākslinieciski precīzus tēlus, viņas darbi pārsteidz ar negaidītiem risinājumiem. Biruta Bernutiene (Lietuva), pasniedzēja Viļņas Universitātē, viņas darbi ir izsmalcināti un stilizēti, tajos jūtama Lietuvas leļļu mākslas skolas ietekme. Aleksandra Čudnovska (Latvija) zīmolu „ALC ART” veidotāja, izgatavo izsmalcinātus lietišķās mākslas priekšmetus un suvenīrus, izstādē demonstrē Ziemassvētku  rotājumu kolekciju, kurā izmantoti Tamāras Čudnovskas zīmējumi un Rīgas Jūgendstila namu arhitektūras detaļas.
Jūgendstila periods bija nozīmīgs arī leļļu mākslā. 19. gs beigās un 20. gs. sākumā lietišķajā mākslā parādījās jauni dažādu materiālu un tehnoloģiju savienojumi. Šī perioda mākslinieki atteicās no taisnām līnijām un stūriem un pievērsās dabas vijīgajām formām, apvienojot veidojamo priekšmetu mākslinieciskās un utilitārās funkcijas. Šajā laikā parādījās īpašs interjera leļļu veids pieaugušajiem -  buduāra lelles un pusfigūru lelles, kuras bieži vien bija ne tikai dekoratīvas, bet arī pildīja konkrētas funkcijas: lelles-spilveni, tējkannu lelles, lelles-tintnīcas, lelles-otiņas, smaržu pudelītes utml. Tieši jūgendstila periodā parādās lelles, kuras mēs varam  nosaukt par autorlellēm.                         


Kultūrizglītojoša pēcpusdienas “ Atmiņas par jūgendstila veikalu” muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs”

5. decembrī plkst. 13.00 un 16. decembrī plkst.17.00 muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs” varēs iepazīt jūgendstila laika iepirkšanās paradumus un iejusties veikala apmeklētāja lomā Mencendorfa nama vadītājas Ilonas Auderes lekcijā “20. gadsimta sākuma veikali. Rīgas firmas  “A.Mentzendorff&Co” modes preces”.


Aicinām iepazīt jūgendstila perioda veikalus, ielūkoties raksturīgu jūgendstila perioda veikalu ēku arhitektūrā, interjeros un preču klāstā, īpaši akcentējot Rīgai nozīmīgās koloniālpreču tirgotavas “A.Mentzendorff&Co” darbību.

Adventes laikā senās rīdzinieces un rīdzinieki domāja, kā svētku gardumus noformēt dāvanām, eglītes rotāšanai un svētku galdam. Pasākuma apmeklētājiem piedāvāsim iespēju iejusties 20.gs. sākuma  veikala apmeklētāja lomā un iepazīt “pie Mencendorfa” iecienītus produktus.


Ieejas kultūrizglītojošajā pēcpusdienā ar ieejas biļeti muzejā.

Izstāde „Somijas Ziemassvētki”

No 2015. gada 2. decembra līdz 2016. gada 10. janvārim muzeja „Rīgas Jūgendstila centrs” interjers rotāts atbilstoši Somijas Ziemassvētku tradīcijām – pušķota lielā egle viesistabā, radīti telpu dekori un interjera papildinājumi katrā muzeja telpā – izstādē “Somijas Ziemassvētki”. Izstāde veidota sadarbībā ar Somijas vēstnieku Latvijā Olli Kantanenu un bijušo Somijas vēstnieku Latvijā Hannu Hemeleinenu un viņa kundzi Katrīnu Hemeleinenu. Izstādi iekārtojusi māksliniece Tamāru Čudnovsku.

Somijā raksturīga samērā askētiska telpu rotāšanas tradīcija. Ziemassvētku gaisotne jūgendstila interjerā radīta ar īpašiem, 20. gadsimta sākumā Somijā tapušiem tradicionāliem dekoriem. Visnozīmīgākā ir svētku eglīte, to tradicionāli rotāja ar mājās gatavotiem dekoriem. Speciāli izstādei “Somijas Ziemassvētki” eglītes rotājumus gatavojusi Hemeleinenu ģimene, iedvesmojoties no seniem paraugiem un fotogrāfijām: papīra virtenes, karogu lentas, eņģeļu attēli, svecītes un, protams, zvaigzne egles galotnē. Populāri bija arī dažādi pašdarināti salmu un koka rotājumi. Zem eglītes – salmu āzis, mājās darināta lupatu lelle vai koka zirdziņš, kas bija katra bērna lielākais sapnis.

Dažus senatnīgus rūpnieciski ražotus rotājumus muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” saņēmis arī no Kaisu Salmi kundzes. Viņa ir somu uzņēmuma “K.A.Weiste OY” dibinātāja meita. Uzņēmums savu darbību uzsācis 20. gs. sākumā un pašlaik ir vienīgais Ziemassvētku rotājumu ražotājs Ziemeļvalstīs.

Kā telpu dekors izmantoti arī ziedi, kas speciāli izplaucēti Ziemassvētkiem. Īpaši iecienītas bija tulpes un hiacintes, tās rotā arī muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” telpas.  

Ziemassvētku apsveikuma kartiņu nosūtīšanas tradīcija radiem un draugiem bija populāra arī Somijā,  saņemtās pastkartes tika izvietotas uz kamīna malas vai galdiem kā papildus mājas dekorācijas.

Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” izsaka pateicību Somijas vēstniecībai Latvijā par sadarbību, un aicina visus iedvesmoties izstādē “Somijas Ziemassvētki”.  
Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” vidusposma izvērtēšanas pasākums


2015.gada 26.novembrī Muzejā  viesojās Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” vidusposma izvērtēšanas pasākumam projekta īstenotāji, līdzfinansējuma saņēmēji un sadarbības partneriem no Latvijas un Donorvalstīm.

2015.gada 26. novembrī Kultūras Ministrija organizēja  dažādu objektu apskati, tai skaitā tika nolemts parādīt arī Jūgendstila muzeju, kā vienu no projektiem, kas tiek atbalstīts no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta.   26.11.2015 muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs” tika  organizēta  vizīte, kuras ietvaros muzejā viesojās Ilze Zīverte - ES fondu uzraudzības nodaļas vecākā referente un Inga Krūzmētra - ES fondu uzraudzības nodaļas vecākā referente. Viesi tika iepazīstināti ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju, vēsturi un iekārtotajām izstādēm. Bija iespējams apskatīties arī pagrabstāvu, kurā šobrīd notiek virtuālā muzeja izstrāde. Pagrabstāva telpās viesi tika iepazīstināti ar virtuālā muzeja izstrādātāju - apvienības SIA „RIDemo”, SIA „REVERIE Trading Group” un SIA „Mellis grupa” ekspozīcijas skicēm. Ieskatu virtuālā muzeja aprisēs sniedza projekta vadītāja asistente Iveta Sproģe.

Projekts „Rīgas Jūgendstila centra kultūras mantojuma digitalizācija un virtuālā muzeja izstrāde” tika uzsākts 2013. gada decembrī, un tā ietvaros Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība turpina darbu pie muzeja „Rīgas Jūgendstila centrs” digitālās ekspozīcijas veidošanas.

<< 2019 Sep >>
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30