2009

Arhitekta Jāņa Alkšņa piemiņas pasākums Rīgas Jūgendstila muzejā, 04.12.2009


Muzejā atklātas 7 jaunas telpas, 04.12.2009


Atklāta Rīgas Jūgendstila muzeja otrās kārtas ekspozīcija, 02.12.2009


Arhitekta Jāņa Alkšņa piemiņas pasākums Rīgas Jūgendstila muzejā

Šogad 7. decembrī aprit 140 gadi kopš izcilā arhitekta Jāņa Alkšņa dzimšanas. Rīgas Jūgendstila muzejs, godinot arhitekta veikumu, š.g. 8. decembrī 16:00 rīko viņa jubilejai veltītu pasākumu jaunatklātajās muzeja telpās.
Patiesas apbrīnas vērts ir arhitekta Jāņa Alkšņa (1869. 7. XII Taurenē, Vidzemē – 1939. 9 I Rīgā) mūža veikums – viņš Rīgai sarūpējis 130 daudzstāvu mūra namus un arī veselu virkni koka ēku. Pieminot viņa atstāto kultūrmantojumu, mēs vienlaikus godinām arī Latvijas jūgendstila arhitektūru.
Rīgas Jūgendstila muzejs aicina visus interesentus piedalīties jubilejas pasākumā, kura ietvaros būs iespējams tuvāk iepazīti arhitekta radošo veikumu un biogrāfiju. Rīgas Jūgendstila muzeja ekspozīcijā apskatāmas arī unikālas relikvijas – Edītes Krievas dāvinātās J. Alkšņa un viņa kundzes Dorotejas autentiskās fotogrāfijas. Jubilejas pasākumā piedalīsies Dr. habil. arch.  Jānis Krastiņš. Arhitekta mazdēls Ivars Alksnis dalīsies atmiņās par savu vectēvu. Rīgas Jūgendstila muzejs aicinās pasākuma dalībniekus iepazīties ar septiņām jaunajām muzeja telpām.

Muzejā atklātas 7 jaunas telpas

Papildus jau pašlaik apskatāmajai ekspozīcijai, š.g. 2. decembrī tika atklāta muzeja otrā kārta, radot unikāla iespēju ikvienam paviesoties jūgendstila laikmetā. Līdz ar restaurācijas darbu pabeigšanu, muzejā izdevies pilnībā rekonstruēt rīdzinieka 20. gadsimta sākuma dzīvokļa iekārtojumu.
 
2. decembrī durvis vēra septiņas restaurētas telpas, ļaujot muzeja apmeklētājiem iepazīt visus jūgendstila laika sadzīves sīkumus, paviesojoties kabinetā, ēdamistabā, nelielā izstāžu zālē, guļamistabā, virtuvē, kalpones istabā vannas istabā un tualetē. Turpinot ekspozīcijas iekārtošanu, muzejs piedāvās unikālu iespēju ieskatīties arī muzeja izveides aizkulisēs: ēdamistabā ikviens varēs vērot restaurācijas procesu, vēlāk – arī autentiska jūgensdtila laika interjera iekārtošanu.
 
Muzeja otrā kārta apmeklētājiem atvērta no 2. decembra plkst. 15:00. Pirmajā dienā muzejs visus aicina ciemos bez maksas. Turpmāk ieejas maksa muzejā būs 2 lati ziemas mēnešos un 2.50 lati vasaras sezonā. Skolniekiem, studentiem un pensionāriem biļetes cena joprojām būs tikai 1 lats. Bērniem līdz 7. gadu vecumam muzeja apmeklējums ir bezmaksas. Izveidotas īpaša ģimenes un skolēnu klases biļetes, kā arī tiek īstenotas dažādas akcijas, lai pēc iespējas plašāks interesentu loks par pieejamām cenām varētu apmeklēt muzeja.

Atklāta Rīgas Jūgendstila muzeja otrās kārtas ekspozīcija

Līdz ar Ziemassvētku laika atnākšanu, Rīgas Kultūras aģentūra rīdziniekiem un pilsētas viesiem ir sarūpējusi īpašu Ziemassvētku dāvanu – šā gada 2. decembrī plkst. 15:00 apmeklētājiem tiks atvērta Rīgas Jūgendstila muzeja otrās kārtas jaunā ekspozīcija.
Papildus šā gada 25. aprīlī jau atklātajām Rīgas Jūgendstila muzeja telpām – priekštelpai, viesistabai ar erkeru un kamīnistabai, apmeklētāju apskatei nu būs pieejamas vēl septiņas autentiski restaurētas un iekārtotas telpas. 
„Esam ļoti gandarīti par paveikto. Rīgas Jūgendstila muzeja projekta realizācija ir viens no visveiksmīgākajiem Rīgas Kultūras aģentūras projektiem. Nešaubos, ka muzejs dos neatsveramu ieguldījumu Rīgas kā jūgendstila metropoles tēla spodrināšanā un kultūrtūristu piesaistē. Savas darbības septiņos mēnešos, kopš apmeklētājiem tika atklāta Jūgendstila muzeja pirmā kārta, tas jau ir ieguvis plašu rīdzinieku un pilsētas viesu atsaucību – to ir apmeklējuši vairāk nekā 13 000 interesentu, no kuriem lielākā daļa ir bijuši viesi no ārvalstīm”, uzsver Rīgas Kultūras aģentūras direktore Brigita Rozenbrika.
 
Noslēdzoties muzeja otrās kārtas restaurācijas darbiem, ir izdevies pilnībā rekonstruēt 20. gadsimta sākuma dzīvokļa interjeru un iekārtojumu, kas pilnībā atklāj jūgendstila būtību – sākot ar autentisko telpu plānojumu un oriģinālajiem sienu krāsojumiem un griestu gleznojumiem, līdz pat vissīkākajai detaļai – logu vitrāžām, virtuves flīzēm, ozolkoka sienu paneļiem un pat durvju un logu rokturiem. Muzeja apmeklētājiem būs iespēja iepazīt jūgendstila laika sadzīves sīkumus un paviesoties ēdamistabā, izstāžu zālē, kas iekārtota viesistabā, guļamistabā, virtuvē ar pieliekamo, kalpones istabā, un pat vannas istabā un tualetē.
 
Lai atklātu sarežģīto telpu un interjera restaurācijas procesu, muzeja viesiem apmeklējuma laikā būs unikāla iespēja vērot ēdamistabas restaurācijas procesu, bet vēlāk – autentiska jūgendstila laika interjera iekārtošanu šajā telpā.
 
„Jūgendstila muzeja telpas ir unikālas gan ar savu vēsturisko vērtību, gan izcilo, autentisko jūgendstila interjeru. Muzeja plašās un interesantās ekspozīcijas veidošanā lielu ieguldījumu devuši arī paši rīdzinieki. Muzejs saņēmis vairāk nekā 200 dāvinājumu, visbiežāk unikālas ģimenes relikvijas. Muzeja kolekcijā nonākušas kristību drānas, tā laika dizaina un modes žurnāli, izšuvumi, sudraba karotītes, fotogrāfijas, grāmatas un daudzi citi brīnišķīgi priekšmeti, kas rada īpašo autentiska jūgendstila dzīvokļa auru. Muzejam dāvinātie jūgendstila laika priekšmeti būs izstādīti apskatei izstāžu zālē,” atzīmē Rīgas Jūgendstila centra nodaļas vadītāja Agrita Tipāne.
 
Muzeja ekspozīcijas autore ir arhitekte Liesma Markova, telpu restaurācija veikta restauratores – vecmeistares Gunitas Čakares vadībā. Muzeja krājumā nu jau ir vairāk nekā 800 autentisku priekšmetu – oriģinālas jūgendstila mēbeles, trauki, rokdarbi, apģērbi un daudz citu interjera lietu.
<< 2019 Aug >>
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31