Pasākumi

Rīgas jūgendstila pērles - Alberta iela 4

26.02.—05.03.2021.

Pilna “Rīgas jūgendstila pērles” maršruta interaktīvā karte skat >

Alberta ielas unikālo jūgendstila arhitektūru ar neparasti piesātinātu formu un motīvu buķeti greno ēka Alberta ielā 4. Tā ir viens no labākajiem Mihaila Eizenšteina eklektiski dekoratīvā jūgendstila piemēriem un ir viena no elegantākajām šīs stilistikas fasādēm Rīgā. Pēc Mihaila Eizenšteina projekta 1904. gadā uzceltā ēka Alberta ielā 4 savulaik bijusi Valsts īstenā padomnieka Andreja Ļebedinska īres nams. Celtnei ir grezna kāpņu telpa, istabu mākslinieciskajā apdarē saglabājušies stuka dekori un greznas podiņu krāsnis. Ēka restaurēta 2007. gadā un uz fasādes uzstādīta piemiņas plāksne būvinženierim Mihailam Eizenšteinam.

Nams Alberta ielā 4 izceļas ar oriģinālu māksliniecisko kompozīciju. Tās fasādes centrālo daļu vainago tālu izvirzīta, liekta, no profilēta matāla uz kronšteiniem balstīta dzega. Atiku virs dzegas rotā skulpturālas maskas, tornīši ar ērgļu figūrām virs tiem un citi dekoratīvi veidojumi. Redzamās trīs medūzu galvas sasaucas ar Jozefa Olbriha Vīnē projektētās Secesiju nama fasādes dekoru. Sānu rizalītus vainago lauvu figuras. Logailas fasādes centrālajā daļā veidotas neparastā, bet jūgendstila modes formām atbilstošā konfigurācijā. Otrajā stāvā tas atgādina burtu “T”, ceturtajā stāvā – atslēgas caurumu, bet trešajā stāvā tās vizuāli saplūst vienotā lielā ovālā, kaut gan aiz tā atrodas divu atsevišķu dzīvokļu trīs atsevišķas telpas.

Samērā grezna apdare ir arī kāpņu telpā un dzīvokļos. Visu dzīvokļu lielākajās zālēs ir reljefas griestu ieloces un ornamentālu cilņu vinjetes, kurās lielākoties izmantotas jūgendstilam raksturīgās saspriegti liektās līnijas, stilizēti augi un maskas. Lielākajās telpās atrodas arī greznākās krāsnis un kamīni. Alberta ielā 4 pavisam ir 20 dažāda veida krāšņu (pavisam šajā ēkā to ir gandrīz 40). Ēka pilnībā atjaunota 2007. gadā pēc arhitektes Ditas Lapiņas projekta.

Publikācija sagatavota, izmantojot Dr. arch Agritas Tipānes, Dr. arch Jāņa Krastiņa pētījumus un Margaritas Fedinas foto.

Vairāk informācija par māju skat >