Pasākumi

Aicinām iepazīt Latvijas pilsētu modernisma arhitektūru! 8. ceļojums – Daugavpils, II daļa

30.04.—31.05.2020.

Lietuvas televīzijas kanāla „LRT PLIUS“ raidījums “Stop jousta” viesojas Daugavpilī, kas izsenis bijusi stratēģiski nozīmīga vieta. No tās paveras ceļš Sanktpēterburgas, Pleskavas, Polockas, Rīgas un Viļņas virzienā. Šo īpašo vietu savulaik bija ievērojis arī Lietuvas dižkunigaitis Traidenis, Krievijas impērija šajā ceļu krustpunktā uzcēla cietoksni. Pierobežas pilsētas Daugavpils sabiedrība vienmēr ir bijusi daudznacionāla un daudzkonfesionāla – par to liecina dažādās baznīcas, kas slejas pilsētā. 20. gs. trīsdesmitajos gados prezidents Kārlis Ulmanis, stiprinot valstiskumu pierobežā, uzsāka vērienīgu skolu būvniecības projektu, sauktu par “Gaismas ķēdi”, tādējādi nodrošinot izglītības iespējas arī nelielos ciemos valsts nomalē. Raidījumā atmiņu stāsti par starpkaru periodu un ieskats mūsdienās kopā ar profesori Irēnu Salenieci un arhitekti Ingūnu Kokinu. 

Raidījumā piedalās Daugavpils universitātes vēstures katedras profesore Irēna Saleniece, Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” direktore, arhitekte Ingūna Kokina, Vītauta Dižā universitātes docents Kastītis Antanaitis un latviešu dzejnieks un tulkotājs Knuts Skujenieks. 

Skatīt raidījumu šeit>>

 


Ar sižetiem par Latvijas pilsētām muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” paplašina šā gada martā muzejā atklātās Kauņas Valsts reģionālā arhīva izstādes “Kauņas modernisma arhitektūra starpkaru periodā” ģeogrāfiju, aicinot apskatīt arī Latvijas pilsētu attīstības tendences laika periodā starp I un II Pasaules karu. 

Muzejs sadarbībā ar Lietuvas vēstniecību Latvijā un Lietuvas Nacionālās radio un televīzijas kanālu “LRT Plius” piedāvā neklātienes ceļojumu uz piecām Latvijas pilsētām. Arhitektūras vēsturniece Jolita Kančiene  (Lietuva) raidījuma “Stop juosta” astoņās sērijās sniegs ieskatu par modernisma arhitektūras rašanos un attīstību Liepājā, Jūrmalā, Rīgā, Jelgavā un Daugavpilī. Raidījuma režisore Svetlana Gužauskiene (Svetlana Gužauskienė), producente Jurgita Pridotkaite (Jurgita Pridotkaitė).

"Stop juosta" radošā komanda veido raidījumu ciklu par Lietuvas un tās kaimiņzemju arhitektūras un valstu dinamisko attīstību laika periodā no 1918. līdz 1939. gadam.