Pasākumi

Atklāta Rīgas Jūgendstila muzeja pirmā kārta!

 
Muzeja pirmajā kārtā apmeklētāji varēs apskatīt autentiski restaurēto un iekārtoto priekštelpu, viesistabu ar erkeru un kamīnistabu ar jūgendstila laika mēbeļu un priekšmetu ekspozīciju.

Muzeja mērķis ir saglabāt un popularizēt Rīgas jūgendstila arhitektūras un mākslas daudzveidību. Līdz ar muzeja atklāšanu Rīgā būs viens dzīvoklis, kurš pilnībā parādīs jūgendstila būtību – sākot ar autentisko telpu plānojumu un oriģinālo sienu krāsojumu, līdz pat vissīkākajai detaļai – logu vitrāžām, virtuves flīzēm un pat durvju un logu rokturiem.

Turklāt muzejs arī iemūžinās izcilā latviešu arhitekta Konstatntīna Pēkšēna piemiņu – pēc viņa projektiem Rīgā uzcelti ap 250 daudzstāvu jūgendstila mūra nami.

„Rīgai kā jūgendstila metropolei jau sen šāds muzejs bija nepieciešams. Rīdzinieki var būt lepni, ka beidzot mums ir pašiem savs – Rīgas Jūgendstila – muzejs, kas kalpos gan kā vēstures liecība pilsētas iedzīvotājiem, gan arī nesīs mūsu pilsētas vārdu pasaulē. Esmu pārliecināts, ka Rīgas Jūgendstila muzejs ar atjaunoto autentisko interjeru un bagāto ekspozīciju kļūs arī par nozīmīgu Eiropas jūgendstila kultūras mantojuma daļu,” uzsver Rīgas Domes priekšsēdētājs Jānis Birks.

Muzeja otrajā kārtā plānots atvērt arī pārējās autentiski rekonstruētās pirmā stāva dzīvokļa telpas – ēdamistabu, guļamistabu, kalpones istabu, virtuvi un vannas istabu. Visbeidzot ēkas cokolstāvā durvis vērs izglītojoša un atraktīva digitālā ekspozīcija par jūgendstila laikmetu.

„Jūgendstila muzeja telpām nav analoga Rīgā, tās ir unikālas gan ar savu vēsturisko vērtību, gan izcilo, autentisko jūgendstila interjeru. Rīgas Kultūras aģentūra ir gandarīta, ka ir izdevies realizēt šo projektu un izveidot Rīgā jaunu muzeju, kas radīs iespēju rīdziniekiem labāk iepazīt pilsētas vēsturi un pilsētnieku dzīvesveidu 20. gadsimta sākumā. Likumsakarīgi, ka muzeja atklāšana notiek izcilā latviešu jūgendstila arhitekta Konstantīna Pēkšēna 150. jubilejas gadā,” atzīmē Rīgas Kultūras aģentūras direktore Brigita Rozenbrika.

Muzeja ekspozīcijas autore ir arhitekte Liesma Markova, telpu restaurāciju veic profesionāli, pieredzējuši restauratori sertificētās restauratores Gunitas Čakares vadībā. Muzeja krājumā pašlaik ir vairāk nekā 500 autentisku priekšmetu – oriģinālas jūgendstila mēbeles, trauki, rokdarbi, apģērbi un daudz citu interjera lietu.
 
Muzejs apmeklētājiem būs atvērts no 25. aprīļa plkst. 16.00. Pirmajā dienā muzeja apmeklējums – bez maksas. Ieeja muzejā – no Strēlnieku ielas. Ieejas maksa muzejā – 1 lats, bērniem – bez maksas.

Jūgendstils ir 19. gadsimta nogales un 20. gadsimta sākuma mākslas stils. Arhitektūrā ar to aizsākas mūsdienu stilu sistēma. Jūgendstila attīstība Rīgā sakrita ar pilsētas straujo uzplaukumu 20. gadsimta sākumā, kad veidojās galvaspilsētas centra raksturīgā apbūve. Ap 1904. gadu Rīgā pilnīgi izzuda 19. gadsimta otrās puses arhitektūras stils eklektisms. Ap 40 % no visas Rīgas centra apbūves veido jūgendstila celtnes, kas ir daudz vairāk nekā jebkurā citā pilsētā visā pasaulē. Pie izcilākajiem jūgendstila arhitektiem Latvijā pieskaitāmi Konstantīns Pēkšēns, Mihails Eizenšteins, Eižens Laube, Jānis Alksnis, Aleksandrs Vanags, Vilhelms Ludvigs Bokslafs un daudzi citi izcili meistari.